Sobota 27 kwietnia 2024

Opowiadali o autyzmie z własnego doświadczenia

Dnia 19 kwietnia 2018 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowane w ramach Dni Autyzmu. Na prelekcje z wyjątkowymi gości przybyło ponad 50 nauczycieli z różnych szkół i rodziców zainteresowanych podnoszeniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pracy terapeutycznej z osobami z autyzmem.
glowne
Dużo emocji i pozytywnych wrażeń dostarczyło uczestnikom spotkania wystąpienie matki autysty oraz jej dorosłego syna. Oboje bardzo ciekawie opowiadali o swojej drodze życiowej i problemach, które na niej napotykali. Chętnie odpowiadali na stawiane pytania i doradzali jak rozwiązywać różne problemy, aby poprawić komfort życia autysty i w stopniu optymalnym przygotować go do funkcjonowania w społeczeństwie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przekonania się, że właściwie dobrane metody i formy pracy oraz dobra współpraca między terapeutą i rodzicami przynoszą oczekiwane efekty.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty przeprowadzone przez Pana Adriana Borowika, osobę propagującą w Polsce Program Son Rise, który pokazuje jak skutecznie przyczynić się do rozwoju osób z autyzmem, jak można pomagać im odkrywać świat relacji międzyludzkich, uczestniczyć w nim i jeszcze coś bardzo szczególnego, cieszyć się z obcowania z innymi ludźmi.
Malghorzata Stemplewska
Dyrektor SOSW w Bełchatowie