Sobota 27 kwietnia 2024

Optymalny budżet na drogi, oświatę i zdrowie

Samorząd powiatu bełchatowskiego będzie dysponować w nowym roku sumą 124,5 mln zł. Zaplanowano wiele inwestycji za ponad 8 mln zł, z czego połowę „pochłoną” drogi. Starosta Waldemar Wyczachowski ocenia przyszłoroczny budżet jako optymalny. Rada Powiatu w Bełchatowie 22 grudnia uchwaliła budżet na 2017 rok.
s2
W nowym roku w portfelu samorządu powiatu bełchatowskiego powinno się znaleźć 124,5 mln złotych, gdzie 118,5 mln złotych stanowią dochody powiatu, a 6 mln zł będzie z emisji obligacji.

- To jest optymalny budżet, tak „skrojony”, by zagwarantować wszystkie obszary funkcjonowania powiatu – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Lwią część, bo ponad 40 mln zł, pochłonie oświata. Taka jest też rola powiatu i na to muszą być pieniądze zabezpieczone. Budżet na rok 2017 gwarantuje dalszy rozwój powiatu, a także uwzględnia trzy ważne dla nas obszary: drogi, oświatę oraz zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Inwestycje w infrastrukturę drogową
W roku 2017 zakończy się remont drogi Kamień – Chabielice. W projekcie budżetu jest to największy wydatek - 2 mln zł. Prawie 600 tys. zł powiat przekaże gminom na zadania związane z drogami powiatowymi, przebiegającymi przez ich tereny. Planuje się wykonać m.in. roboty na drogach w Mazurach, Magdalenów – Kluki, Zawadów – Bukowa. Ponadto na liście dróg, planowanych do przebudowy, są odcinki Kociszew – Grabostów, Kurówek Prądzewski, ulica Cegielniana w Bełchatowie, drogi Imielnia – Parzno i Zelówek – Bocianicha. Samorząd zabezpieczył też pieniądze na opracowanie dokumentacji dla remontu 20 km drogi, zwanej Traktem Napoleońskim, od Kącika w kierunku Widawy.

Inwestycje w oświacie
Remonty i przebudowy czekają w nowym roku szkoły i placówki oświatowe administrowane przez samorząd powiatu.  W projekcie budżetu zapisano przebudowę boiska lekkoatletycznego oraz kortów przy I LO. To kosztowna inwestycja, warta około 3 mln zł. Samorząd powiatu zabezpieczył w portfelu pół miliona złotych, o pozostałą sumę będzie się ubiegać w Ministerstwie Sportu. 400 tys. zł będzie kosztować przebudowa sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie. Planuje się 300 tys. zł przeznaczyć na przebudowę pomieszczeń na pracownię samochodową w CKP w Bełchatowie.

Nowocześniej, wygodniej, ekonomiczniej
Na tę inwestycję Bursa szkolna i PCPR czekają od dawna. Budowa parkingu, chodnika i utwardzenie terenu w pobliżu ich siedziby przy ul. Czaplinieckiej budynku ma kosztować 280 tys. zł. Unowocześnień i modernizacji doczekają się budynki ZSP nr 4 (budowa węzła cieplnego dla potrzeb sali gimnastycznej, wentylacja w pracowniach gastronomicznych, śmietnik do segregacji odpadów), bełchatowskiego Domu Pomocy Społecznej (modernizacja oświetlenia), starostwa przy ul. Pabianickiej 17/19 (docieplenie stropodachu, budowa okablowania strukturalnego), pływalni sali gimnastycznej PCS (przebudowa instalacji elektrycznej, oświetlenie energooszczędne). Planuje się kupić zestawy komputerowe dla prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjno-kartograficznego oraz dla inspektoratu nadzoru budowlanego. Dzięki powiatowej kasie w sprzęt elektroniczny wzbogaci się też państwowa straż pożarna.

Ekologicznie, zielono, zdrowo
Na przedsięwzięcia służące ochronie środowiska powiat przekaże gminom prawie 440 tys. zł. Gminy wykonają dzięki tej pomocy m.in. termomodernizacje budynków, sieci wodociągowe, oświetlenie solarne. Jak co roku część „zielonych” pieniędzy będzie przeznaczona na tereny zielone w mieście i gminach. Będą kontynuowane programy prozdrowotne, dzięki którym mieszkańcy będą mogli skorzystać nieodpłatnie z różnego rodzaju badań (Mój ekologiczny styl życia, Zdrowo gram – jestem eko, badania mężczyzn wykrywające raka prostaty, szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi HPV). Nadal będziemy się uczyć troski o przyrodę. Na edukację ekologiczną mieszkańców zaplanowano 200 tys. zł.