Piątek 26 kwietnia 2024

Orzekanie o niepełnosprawności pod wygodniejszym adresem

Od stycznia tego roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności funkcjonuje w nowym miejscu. Dotychczas zespół pracował w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Czaplinieckiej 66, obecnie przyjmuje petentów przy ulicy Czaplinieckiej 96, w budynku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 naprzeciwko szpitala.
glowne
- Przeniesienie zespołu to kolejny etap zmian organizacyjnych w starostwie – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Zaczęliśmy od przeprowadzki wydziału komunikacji i dróg, wydziału architektury i budownictwa, oświaty i inwestycji, co z kolei stworzyło możliwość przeprowadzki zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności do pomieszczeń przy „Energetyku”. To dobra lokalizacja, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Jest tu podjazd i parking.

Rocznie Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje około 3.000 orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Przekładając to na liczbę klientów wychodzi, że rocznie do zespołu trafia ponad 15.000 osób, ponieważ każda osoba starająca się uzyskać odpowiednie uprawnienia w placówce pojawia się kilka razy, pobierając wnioski, uczestnicząc w komisjach lekarskich czy odbierając legitymacje i zaświadczenia.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowej siedziby, która spełnia nasze wymagania, jednocześnie możemy na przykład prowadzić dwa składy orzekające w przestronnych pomieszczeniach – mówi Danuta Stopka, koordynator Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - W poprzedniej siedzibie nie mieliśmy nawet miejsca na umieszczenie krzeseł dla oczekujących. W planach mamy jeszcze zorganizowanie drugiego biura podawczo-odbiorczego, w jednym przyjmować będziemy wnioski i wydawać będziemy orzeczenia, natomiast w drugim wydawać będziemy legitymacje i karty parkingowe, co zapewne rozładuje kolejki.