Piątek 26 kwietnia 2024

Parzno miejscem pamięci o ofiarach Katynia

Co roku tzw. uroczystości katyńskie odbywają się w  Parznie (gm. Kluki). W ich organizację włączają się aktywnie uczniowie, dla których jest to jednocześnie wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu.
główne
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie 23 kwietnia wystąpiła młodzież z Gimnazjum Zespołu Szkół w Klukach, która przygotowała wzruszający montaż słowno-muzyczny poświęcony takim wartościom jak patriotyzm, miłość i wolność. Pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej, umieszczoną wewnątrz kościoła, kwiaty w imieniu władz samorządowych powiatu złożył Adam Baryła, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie.

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
A.Zawodzińska