Piątek 26 kwietnia 2024

Pierwsza lekcja na "żywym organizmie"

Na co dzień uczą się podstaw pielęgniarstwa w klasie o tym właśnie profilu, która funkcjonuje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie. Po raz pierwszy lekcję na „żywym organizmie” odbyli w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie w środę, 14 marca. Podczas pierwszych zajęć dwadzieścia jeden osób z klasy pielęgniarskiej zwiedziło poszczególne oddziały medycznej placówki, gdzie zapoznali się z zakresem wykonywanych badań i zabiegów.
glowne
- W obecnej kadencji stawiamy na szeroko rozumiane szkolnictwo zawodowe i dlatego na przykład profilowanie klas w liceum, aby młodzież nie miała problemów w dorosłym życiu ze znalezieniem pracy – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Bełchatowski szpital w najbliższych latach borykać się będzie z niewystarczającą liczbą personelu pielęgniarskiego, bowiem wiele osób odchodzić będzie na emeryturę, dlatego konieczne jest kształcenie przyszłych kadr w tym zakresie. Moja żona jest pielęgniarką, więc dobrze wiem, jak trudna to służba, dlatego życzę młodzieży wytrwałości i powodzenia, mając nadzieję, że choć połowa z nich zdecyduje się na pracę w służbie zdrowia.

W 2017 roku podpisano list intencyjny dotyczący kształcenia i pracy dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Plan samorządu powiatowego, Społecznej Akademii Nauk i szpitala wojewódzkiego zakłada odrodzenie tradycji kształcenia pielęgniarek w Bełchatowie i wyjście naprzeciw problemowi braku wykwalifikowanego personelu medycznego.

- Na zajęciach w szpitalu będziemy przedstawiać młodzieży rolę pielęgniarki w służbie zdrowia, zakres pracy, ale także strukturę i zasady funkcjonowania szpitala – mówi Anna Krystek, naczelna pielęgniarka Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. - Nie wierzę, że wszyscy z tej grupy pracować będą w służbie zdrowia jako pielęgniarki czy pielęgniarze, bo to trudny i wymagający zawód, ale być może wybiorą inne pokrewne zawody w służbie drugiemu człowiekowi.

Według założeń projektu, młodzież po zdobyciu w Bełchatowie odpowiedniego wykształcenia bez problemu ma znaleźć w mieście pracę. Głównym pracodawcą zapewne zostanie Szpital Wojewódzki w Bełchatowie, który już teraz boryka się z problemem zbyt małej ilości wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej.

- Uczniowie tej klasy w rozszerzeniu mają chemię i biologię, natomiast uzupełniająco fizykę w medycynie i edukację medyczną z elementami pielęgniarstwa – mówi Anita Szymczyk – Trawińska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. - W ofercie klasy pielęgniarskiej na przyszły rok szkolny wprowadzamy również profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki współpracy ze Społeczną Akademią Nauk młodzież po zakończeniu nauki w naszym liceum ma szansę kontynuować edukację w zakresie pielęgniarstwa na studiach w Bełchatowie.

Klasa o profilu pielęgniarskim w II Liceum Ogólnokształcącym to swego rodzaju powrót do korzeni, ponieważ w budynku placówki II L.O. w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bełchatowie- lek. med. Józefa Zochniaka, z uwagi na trwającą budowę szpitala, utworzono filię Liceum Medycznego w Piotrkowie Trybunalskim, przekształconą później w samodzielną placówkę o nazwie Liceum Medyczne w Zespole Szkół Budowlanych w Bełchatowie. Jednakże od roku szkolnego 1993/94, ze względu na zmiany systemu kształcenia pielęgniarek, nie dokonywano naboru do liceum, a w roku 1998 opuścił szkołę ostatni rocznik pielęgniarek. W roku szkolnym 1993/94 ze względu na potrzeby służby zdrowia, w oparciu o istniejące zaplecze i dobre warunki do odbywania praktyk utworzono 2,5-letnie Medyczne Studium Zawodowe o kierunku: fizjoterapia, które funkcjonowało w do roku 2001.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy