Piątek 26 kwietnia 2024

Pójdą śladem powstańców z 1863 roku

Regionalne Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Bełchatowie organizuje Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. Wydarzenie odbędzie się po raz osiemnasty w historii naszego powiatu. W jego przygotowaniu pomaga bełchatowskie starostwo i patron honorowy, starosta Waldemar Wyczachowski.
marsz powstancow glowne
W marszu upamiętniającym Powstanie Styczniowe 1863 r., największe polskie powstanie narodowe, skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy, może wziąć udział każdy, kto chce w aktywny sposób spędzić niedzielę, 28 stycznia. Udział w wydarzeniu z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń, jak wiedza o historii Polski, a zwłaszcza o historycznych miejscach na terenie powiatu bełchatowskiego. To także  okazja do refleksji i zadumy, możliwość integracji oraz sporej dawki zdrowego, fizycznego wysiłku. Uczestnicy marszu mają do wyboru dwie trasy. Obie zaczynają się w centrum Bełchatowa. Pierwsza wiedzie przez Grocholice, Oleśnik i Kurnos, a mierzy 10 km. Druga liczy 14 km, przy czym piechurzy dojadą autokarami do Parzna i stąd pomaszerują do Kluk, a następnie Kaszewic i Kurnosa. Po drodze zaplanowane są postoje z posiłkami. W miejscach pamięci, naznaczonych historycznymi wydarzeniami, oddany zostanie hołd bohaterom.

Organizatorem marszu jest Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Bełchatowie. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają pamiątkowe przypinki, ufundowane przez patrona honorowego, starostę Waldemara Wyczachowskiego.

Zgłoszenia chętnych do udziału w 18. Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: erskabelchatow@onet.pl do 20 stycznia 2018 r. Wpisowe, wynoszące 5 zł od uczestnika, będzie zbierane w dniu marszu.

Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Regulamin 18 RMSzPS 1863r (pdf) 0.77mb (Pobrań: 132)