Piątek 26 kwietnia 2024

Powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego

Uroczysta msza święta, przemarsz ulicami miasta i salwa honorowa - tak 15 sierpnia 2018 r. wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
głowne
Pierwsza część uroczystości odbyła się w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie pod Pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej kwiaty złożyły delegacje władz powiatu na czele ze Starostą Bełchatowskim Waldemarem Wyczachowskim i Wicestarostą Grzegorzem Gryczką, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i instytucji. Następnie przy dźwiękach orkiestry górniczej odbył się przemarsz ulicami miasta do Parku Olszewskich przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, aby złożyć kwiaty na Grobie Stefana i Nelly Hellwigów. Tradycyjnie, w te historyczne postaci wcielili się młodzi mieszkańcy Bełchatowa, towarzysząc mieszkańcom podczas uroczystości. Dalsza część obchodów Święta Wojska Polskiego odbyła się w parafii przy ul. Kościuszki. Tam apelem poległych oddano hołd bohaterom i złożono kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Nie zabrakło salwy honorowej, dla dzieci największą atrakcją było – jak co roku – zbieranie łusek. Obchody Święta Wojska Polskiego zakończyły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w ogrodach parafialnych.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Obchody te zostały przygotowane przez Związek Strzelecki „Strzelec” oraz parafie przy ul. Czyżewskiego 3 i Kościuszki 2 i sfinansowane przez budżet powiatu bełchatowskiego.

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
Powiat Bełchatowski