Środa 08 maja 2024

Powiew ze świata na forum gospodarczym

Nie tylko za sprawą tematyki, ale także samej osoby prelegenta, wykład inaugurujący IV Forum Gospodarcze Powiatu Bełchatowskiego będzie spektakularnym i niezapomnianym elementem tego wydarzenia. Andrzej Szumowski, ceniony ekspert w zakresie promocji Polski i polskich produktów na arenie międzynarodowej, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, doradca m.in. Ministra Rolnictwa, wystąpi dla naszych przedsiębiorców 5 kwietnia w Hotelu Wodnik. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować tutaj.
szumowski2
Wystąpienie Andrzeja Szumowskiego zawierać będzie kilka szerokich zagadnień, którymi prelegent chce zachęcić słuchaczy do zastanowienia się nad złożonością procesów zachodzących we współczesnym świecie, które mają pośredni, a czasem bezpośredni wpływ na nasze życie oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw, organizacji czy instytucji.

- Chciałbym określić również miejsca małych ojczyzn, a więc gminy, powiatu czy województwa w krajowym, regionalnym czy kontynentalno-globalnym układzie sfer działalności – zapowiada Andrzej Szumowski. - Bloki tematyczne, które poruszę na bełchatowskim forum, pobudzą audytorium do myślenia poprzez stawianie pytań, często pozostających bez jednoznacznej odpowiedzi.

W wykładzie będzie mowa m.in. o sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej świata, Europy, Polski, Chin, USA, Unii Europejskiej i Polski. A ponadto Andrzej Szumowski poruszy takie zagadnienia jak:
1. Wojna gospodarcza już jest, czy możliwa jest ta prawdziwa?
- Jeżeli Ameryka jest „the first” to UE jest „second” czy „third”?
- Migracje i emigracje – współczesna wędrówka ludów.

2. Brexit, dzień po – czy ktoś to rozumie?

3. Geopolityczno-gospodarcze położenie Polski – przekleństwo czy szansa?
- Pomost pomiędzy wschodem a zachodem.
- Czy czeka nas powódź inwestycji zagranicznych (Azja, kraje arabskie, UE, Ameryka)?
- Gospodarka i promocja.
- Innowacyjność w gospodarce – przemyśle i rolnictwie.
- Inwestycje w wiedzę.
- Eksport towarów wysoko przetworzonych.
- Bezpieczeństwo energetyczne kraju – kaprys czy konieczność?
- Bezpieczeństwo żywnościowe.
- Zmiany klimatyczne – przyczyny i skutki, wyzwania dla planety Ziemia.

4. Gmina, powiat, województwo – małe ojczyzny
- Patriotyzm lokalny.
- Patriotyzm gospodarczy.
- Patriotyzm konsumpcyjny.
- Elastyczne dostosowanie do zmiennych.
- Współpraca publiczno-prywatna.

W takim razie, co jest pewne, stabilne i jasne na świecie? Czy warto analizować teraźniejszość i przewidywać przyszłość, czy wystarczy patrzeć w szklaną kulę? Zapraszamy do udziału w forum. Więcej informacji tutaj.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Andrzej Szumowski ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studia Public Relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od lat aktywnie działa na rzecz budowy konkurencyjnej i innowacyjnej polskiej gospodarki oraz promocji Polski i polskich produktów na arenie międzynarodowej. Został za to doceniony i nagrodzony m.in.Laurem Warszawskiej Izby Gospodarczej oraz statuetką „Promotor Polski” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Aktywnie działa również w świecie nauki. Wykłada w SGH. Jest Członkiem Rady Biznesu Akademii Finansów i Biznesu Vistula.