Sobota 27 kwietnia 2024

Powstaje kolejna nowoczesna pracownia w powiecie

Kiedyś kuchnia, zaplecza i magazyny- wkrótce nowoczesna pracownia samochodowa. Trwa remont pomieszczeń w Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, gdzie powstaje pracownia samochodowa. Koszt prac związanych z przebudową i przygotowaniem pomieszczeń to ponad 322 tysiące złotych.
glowne
- W ubiegłym roku dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Powiatu o wyrażenie zgody na utworzenie nowego kierunku kształcenia, który zaplanowano do realizacji w roku szkolnym 2017/2018 - technik pojazdów samochodowych, a dzięki stworzeniu w CKP pracowni samochodowej uczniowie w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych będą mogli tam realizować zajęcia praktyczne – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Sukcesywnie doposażamy nasze szkoły w potrzebny sprzęt i urządzenia, aby skutecznie wzmocnić szkolnictwo zawodowe w naszych jednostkach. Naszym celem jest takie wyedukowanie uczniów, aby po skończeniu szkoły bez problemu odnaleźli się na rynku pracy.

Uczniowie kształcący się w kierunku technik pojazdów samochodowych staną się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw, wykonywania napraw pojazdów samochodowych, kontrolowania jakości wykonanych napraw, prowadzenia usług motoryzacyjnych, sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych, prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych, kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

- Cieszę się, że nasz kolejny pomysł z poszerzeniem oferty edukacyjnej spotkał się z pozytywną reakcją Zarządu Powiatu – mówi Piotr Mielczarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie. - Bełchatów plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości samochodów przypadających na mieszkańca, dlatego sądzę, że kształcenie w kierunku technik pojazdów samochodowych ma przyszłość i nasi absolwencie bez problemu znajdą pracą w firmach związanych z branżą samochodową lub z powodzeniem będą prowadzić własne warsztaty samochodowe. Warto wspomnieć, że dodatkowo uczniom tego kierunku sfinansujemy kurs nauki jazdy na kategorię „B”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu uczniów w pokrewnych zawodach branży mechanicznej: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, technik mechanik. Technicy pojazdów samochodowych będą dobrze przygotowani do podjęcia pracy zawodowej, ponieważ podczas praktycznej nauki zawodu będą mogli zdobywać umiejętności zawodowe w szkole (pracownia rysunku technicznego oraz pracownia budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych) jak również w Centrum Kształcenia Praktycznego, które dysponuje pracownią obróbki ręcznej i maszynowej, pracownią metrologii technicznej, pracownią montażu i obsługi maszyn i urządzeń, na etapie realizacji jest pracownia diagnostyki samochodowej, a do końca 2018 roku doposażona zostanie pracownia mechatroniki samochodowej.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:
- stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
- zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
- salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi;
- przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
- przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji;
- firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych.

- Będzie to pierwsza w Bełchatowie, a druga w powiecie pracownia samochodowa – mówi Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego. - Uczniowie muszą praktykować na najnowocześniejszym sprzęcie, dlatego planujemy ją wyposażyć m.in. w dwa podnośniki hydrauliczne, montażownicę do zmiany opon i sprawdzania geometrii kół oraz wszelkie potrzebne przyrządy diagnostyczne. Pan starosta uzyskał już zapewnienie od wójta gminy Kleszczów jeśli chodzi o pomoc w zakupie sprzętu, również planowane są zakupy do pracowni za kwotę 150 tysięcy złotych z budżetu powiatu.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy