Piątek 26 kwietnia 2024

Radni rozważą nową sieć szkół średnich

Jak będzie wyglądała sieć szkół ponadgimnazjalnych w powiecie w najbliższych latach po wejściu w życie reformy systemu oświatowego? Radni powiatu zajmą się tym tematem na sesji 15 lutego.
3
Już za kilka miesięcy zacznie funkcjonować nowy ustrój szkolny, wprowadzony ustawą Prawo oświatowe. Organy prowadzące szkół mają obowiązek dostosowania sieci placówek do nowego ładu. Samorząd powiatu bełchatowskiego zajmie się tymi kwestiami w środę, 15 lutego. Wydział Edukacji, Kultury i Sportu w bełchatowskim starostwie przygotował projekt sieci szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych prowadzonych przez samorząd powiatu na okres od dnia 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Plan ten trafił także do zaopiniowania przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z projektem sieci szkół niektóre będą wygaszać swoją działalność, jak np. Gimnazjum nr 6 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie, a inne tworzyć dodatkowe klasy, rozpoczynające edukację w szkołach wg nowego systemu. Dla przykładu: w roku szkolnym 2017/2018 w ZSP nr 3 funkcjonować będą klasy pierwsze Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 oraz klasy drugie i trzecie I Zasadniczej Szkoły Zawodowej, natomiast w ZSP nr 4 będą to klasy pierwsze Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 oraz klasy drugie i trzecie II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bełchatowie.

Radni zapoznają się też z informacją o średnich wynagrodzeniach nauczycieli z terenu powiatu bełchatowskiego z uwzględnieniem poszczególnych stopni awansu zawodowego. W 2016 roku w szkołach powiatu pracowało blisko 240 nauczycieli dyplomowanych, których średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 5 132 zł, 74 nauczycieli mianowanych (4 198 zł), 30 nauczycieli kontraktowych (3 474 zł) i 6 stażystów (3 189 zł).

Sesja rozpocznie się o godz. 13 w Sali Herbowej bełchatowskiego ratusza.