Piątek 26 kwietnia 2024

Seniorzy młodzi duchem

Radosna atmosfera, poczęstunek i wesoła zabawa towarzyszyły uczestnikom spotkania z okazji Powiatowego Dnia Seniora. W zorganizowanym przez Zarząd Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów święcie uczestniczyło 40 osób. Spotkał się z nimi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, który jako patron honorowy, wsparł tę inicjatywę finansowo.
główne4
Dzień Seniora ma w roku kilka odsłon: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Święto zorganizowane przez bełchatowski Zarząd Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów miało miejsce 16 listopada. Coroczne spotkanie, objęte patronatem honorowym starosty bełchatowskiego, było okazją do wspólnego pobycia razem w radosnej atmosferze. Starosta Waldemar Wyczachowski podziękował seniorom za ich otwartą i zawsze przyjazną postawę, a przede wszystkim gotowość do dzielenia się życiową mądrością i doświadczeniem. Życzył zdrowia, jako wartości największej i ponadczasowej, a Lucynie Gorzelak, przewodniczącej zarządu, pogratulował aktywności na rzecz seniorów. Organizacja skupia obecnie blisko 200 członków, głównie mieszkańców miasta, ale także innych gmin z powiatu.

Święto stało się okazją do wspólnej zabawy przy muzyce i poczęstunku. Wśród 40 uczestników spotkania wiele osób było po raz pierwszy na takiej uroczystości. Jak mówi Lucyna Gorzelak, mimo trudów przygotowania świątecznego wieczorku, warto jest go podejmować. Seniorzy czekają na ten dzień i okazję, by „wyjść do ludzi”. Przewodnicząca już planuje kolejne przedsięwzięcie. Będzie nim karnawałowe spotkanie w styczniu. Nie ukrywa, że jeśli znajdą się instytucje czy osoby chętne wspomóc taki pomysł, więcej osób starszych mogłoby wziąć w nim udział.

Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzi będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.
Agnieszka Zawodzińska
Zepół ds.Promocji