Piątek 26 kwietnia 2024

Strażacy pomogli strażakom

W Komendzie Powiatowej PSP w Gnieźnie (województwo wielkopolskie) miało miejsce wyjątkowe spotkanie, podczas którego strażacy ochotnicy z województwa łódzkiego przekazali sprzęt do ratownictwa medycznego strażakom z powiatu gnieźnieńskiego. Brała w niej udział także delegacja naszego powiatu.
glowne
Sierpniowa nawałnica z 2017 r. wyrządziła sporo szkód na terenie kraju i Wielkopolski. Jej skutki odczuli mieszkańcy i strażacy na terenie powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie doświadczeni przez siły natury. Poruszony telewizyjnym przekazem dh Tadeusz Cisowski, wiceprezes ZOW ZOSP RP województwa łódzkiego i prezes ZOP ZOSP RP w Tomaszowie Mazowieckim, zwrócił się z apelem do oddziałów ZOSP RP i OSP na terenie województwa łódzkiego, dotyczącym zbiórki pieniędzy dla gnieźnieńskich strażaków. Na apel odpowiedzieli członkowie OSP z powiatów bełchatowskiego i tomaszowskiego.

Udało się zebrać ponad 17 tys. zł. To wystarczyło na zakup czterech zestawów do ratownictwa medycznego, zestawu do tlenoterapii biernej oraz zestawu szyn ortopedycznych Kramera. Sprzęt trafił do OSP w Jarząbkowie, Kruchowie, Dębnicy i Dąbrówce Kościelnej. Po raz pierwszy po nawałnicy strażacy z powiatu gnieźnieńskiego zostali wsparci przez kolegów z innego województwa. Wcześniejsza pomoc miała miejsce od instytucji samorządowych, rządowych, fundacji i Państwowej Straży Pożarnej.

To niezwykle wzruszające dla obu stron wydarzenie przygotował i prowadził druh Tadeusz Tomaszewski, wiceprzewodniczący GKR ZOSP RP, sekretarz OW ZOSP RP w Poznaniu i członek prezydium OP ZOSP RP w Gnieźnie. Informację o zorganizowaniu zbiórki przedstawili dh Stanisław Krasoń, członek prezydium ZOW ZOSP RP w Łodzi i Prezes ZOP ZOSP RP w Bełchatowie oraz dh Edward Pietrzyk, wiceprezes OP ZOSP RP w Tomaszowie Mazowieckim. Powiat bełchatowski reprezentowali także Wojciech Pikus, Komendant Gminny Związku OSP RP w Kleszczowie i Dariusz Woszczyk, Prezes OSP Łuszczanowice. O skutkach nawałnicy informację przedstawił st. kpt. Mariusz Dębski, Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie. Działacze ZOSP RP z województwa łódzkiego przekazali ufundowany sprzęt prezesom i naczelnikom OSP z powiatu gnieźnieńskiego.

Za dar serca podziękowali dh Andrzej Jankowski, Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Poznaniu oraz dh Jacek Kowalski, prezes ZOP ZOSP RP w Gnieźnie. Po części oficjalnej goście zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, gdzie zapoznali się z bogatą historią, w tym pożaru w styczniu 1945 r. spowodowanego przez sowiecki czołg.
Tekst : Piotr Dzięcielak,
Foto  Marian Guziałek