Sobota 27 kwietnia 2024

Sytuacja w szpitalu przedstawiona radnym powiatu

Po wakacyjnej przerwie obradowali powiatowi radni. Wśród najważniejszych uchwał podjętych na sesji znalazło się porozumienie z miastem Bełchatów dotyczące współfinansowania przebudowy skrzyżowania ulic 1 Maja i Staszica, uchwała dotycząca ustalenia zasad korzystania z obiektów i usług sportowo-rekreacyjnych Powiatowego Centrum Sportu. Radni ponadto wysłuchali informacji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie na temat funkcjonowania placówki.
glowne2
Choć bełchatowski szpital nie podlega samorządowi powiatu (podlega natomiast samorządowi województwa łódzkiego), to jednak z racji, że w przeważającej większości korzystają z jego usług mieszkańcy powiatu bełchatowskiego, znajduje się w kręgu zainteresowań lokalnych samorządów, które również dotują zakupy sprzętu i remonty jednostki. Na przykład dzięki tegorocznej dotacji z budżetu powiatu szpital wzbogaci się o nowoczesny sprzęt, który pozwoli podnieść jakość wykonywanych zabiegów. Radni Rady Powiatu na początku roku wyrazili zgodę na przeznaczenie 200 tysięcy złotych na pomoc dla szpitala. Dzięki pomocy finansowej powiatu szpital zakupi:
- narzędzia i sprzęt medyczny dla potrzeb bloku operacyjnego w kwocie 135.000,00 zł,
- kardiomonitor dla oddziału urologicznego w kwocie 5.000,00 zł,
- ssaki elektryczne (2 szt.) dla Zakładu opiekuńczo-leczniczego i Oddziału kardiologicznego w kwocie 12.000,00 zł,
- pompy infuzyjne (2szt.) dla Oddziału chorób wewnętrznych I i Oddziału kardiologicznego w kwocie 10.000,00 zł,
- aparat KTG dla Oddziału ginekologiczno-położniczego w kwocie 23.000,00 zł,
- łóżka szpitalne wraz z wyposażeniem oraz łóżka intensywnego nadzoru (2szt.) dla potrzeb Oddziału chirurgicznego dla dzieci w kwocie 15.000,00 zł.

W ostatnich latach powiat przekazał Szpitalowi Wojewódzkiemu w Bełchatowie ponad milion złotych na zakupy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Dlatego Starostwo Powiatowe w Bełchatowie otrzymało Medal Amicus Salutis za całokształt działalności dla dobra bełchatowskiego szpitala. Z kolei w czerwcu tego roku, podczas obchodów 30 -lecia szpitala Medal Amicus Salutis za zasługi na rzecz szpitala otrzymał również starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.

- Współpraca szpitala z lokalnymi samorządami jest modelowa, myślę, że inne placówki medyczne mogą brać z niej wzór – mówi dr Paweł Skoczylas, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. - Nasz szpital działa płynnie, bez żadnych kłopotów, wszystkie oddziały, które do tej pory funkcjonowały, po wejściu szpitala do tzw. sieci szpitali, nadal będą funkcjonować. Jako jedna z niewielu placówek, których organem tworzącym jest samorząd województwa, bełchatowski szpital uzyskał trzeci, czyli najwyższy poziom referencyjności, co daje nam pewność, że świadczenia, które dotychczas realizowaliśmy, będą również wykonywane w przyszłości.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy