Piątek 26 kwietnia 2024

Szkoły średnie prezentowały swoje atuty

Poczęstunkiem, pokazami zawodowych umiejętności, ulotkami czy broszurami, ale przede wszystkim rozmową i uśmiechem zachęcali gimazjalistów do dalszej nauki uczniowie i nauczyciele kilku szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Placowki zaprezentowały się wspólnie w sali gimnastycznej w I LO im. W. Broniewskiego.
glowne
Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych, działających na terenie naszego powiatu, odbywają się cyklicznie od sześciu lat. Ich celem jest pomoc absolwentom gimnazjów – w tym roku oddziałow gimnazjalnych - w podjęciu decyzji o dalszej edukacji. Młodzież ma możliwość poznania w jednym miejscu oferty wielu placówek, co jest wygodne i ciekawe. Uczestników tegorocznych prezentacji powitał wicestarosta Grzegorz Gryczka, życząc uczniom trafnych wyborów i polecając uwadze oferty placówek administrowanych przez bełchatowskie starostwo.

Szkoły średnie prześcigały się  w formach swoich prezentacji, obowiązkowo nawiązujących do profilu kształcenia. W tym roku np. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 wykonywał dla młodszych kolegów fryzury i częstował smakołykami. Uczniowie liceum im. J. Kochanowskiego, którzy chodzą na zajęcia z edukacji medycznej, mierzyli chętnym ciśnienie krwi. Młodsi koledzy pytali o przedmioty, których będą się uczyć w poszczególnych szkołach średnich. Interesowała ich również perspektywa znalezienia pracy po skończeniu danej szkoły, a nawet wysokość potencjalnych zarobków.

W roku szkolnym 2018/19 do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego planuje sie przyjąć 700 uczniów, którzy będą się uczyć w 23 oddzialach. Liczba oddziałów zmniejszy się o 9 w porównaniu z obecnym rokiem szkolnym. Trzy klasy mniej bedzie w ZSP nr 4, po dwie - w I LO i ZSP nr 3, jedna w ZSP w Zelowie. Dwa oddziały powstaną w szkole specjalnej. Jak pokazały wstępne deklaracje młodzieży (marzec br.), dotyczące wyboru szkoły, placówkami powiatowymi było zainteresowanych ponad 70% gimnazjalistów.
Agnieszka Zawodzińska
Zdjęcia: Anna Kacprzak