Środa 08 maja 2024

Szlak nie w tym roku

Już wiadomo, że nie uda się w tym roku wykonać 8 - kilometrowego odcinka szklaku rowerowego od zbiornika Słok do Góry Kamieńsk, ekologicznej inwestycji Powiatu Bełchatowskiego planowanej na bieżący rok budżetowy. W związku z występującymi rozbieżnościami co do zakresu obowiązków wykonawcy, Zarząd Powiatu rozwiązał umowę z firmą, która miała przygotować dokumentację projektową i wniosek o pozwolenie na budowę.

Dlatego też ogłoszony został drugi przetarg na wyłonienie firmy projektowej. Wybrano firmę z Poznania, która do końca listopada ma przygotować wymagane dokumenty. Spowoduje to jednak przesunięcie prac inwestycyjnych na przyszły rok.

Długość szlaku to około 8 kilometrów, szerokość od 1,5 do 2 metrów. Trasa gruntowa będzie miejscami utwardzona tłuczniem, powstaną dwa zadaszone miejsca postojowe ze stołami i ławkami.

Obecnie istniejąca powiatowa ścieżka rowerowa, która zaczyna się zaraz za granicami miasta Bełchatowa i wiedzie wzdłuż drogi powiatowej prowadzącej do kopalni i elektrowni, po ośmiu kilometrach kończy się przy brzegu zbiornika Słok. Plan zakłada przedłużenie jej aż do Góry Kamieńsk i połączenie z tamtejszymi ścieżkami. Trasa będzie wiodła wzdłuż zbiornika Słok, następnie wzdłuż koryta Widawki i koło wjazdu na górę łączyć się będzie ze ścieżkami Góry Kamieńsk. Dzięki temu powstanie ciekawa i urozmaicona trasa rowerowa, doskonała do rodzinnych wycieczek. Po drodze będzie można podziwiać krajobrazy przyrodnicze powiatu bełchatowskiego, jak i  obiekty przemysłowe kopalni i elektrowni.

W 2010 roku starostwo oddało do użytku ponad 5 - kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej od Domiechowic do Parzna. Koszt budowy wyniósł 1.567.416,40 złotych. Ścieżka zaczyna się w Domiechowicach od granicy administracyjnej z miastem i biegnie wzdłuż drogi powiatowej aż do Parzna.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy