Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 02 maja 2024

W gościnie w Kętrzynie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Delegacja Powiatu Bełchatowskiego gościła w dniach 24-26 sierpnia w partnerskim powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko – mazurskim podczas IV Festiwalu Kultury Ludowej. Władze samorządowe naszego powiatu reprezentowali starosta Szczepan Chrzęst...

Delegacja Powiatu Bełchatowskiego gościła w dniach 24-26 sierpnia w partnerskim powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko – mazurskim podczas IV Festiwalu Kultury Ludowej. Władze samorządowe naszego powiatu reprezentowali starosta Szczepan Chrzęst oraz Krzysztof Zochniak – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie. W programie pobytu znalazły się m.in. występ zespołu ludowego Kurowek – Kurów, udział w wyborach Miss Partnerów Powiatu Kętrzyńskiego oraz oficjalne spotkanie przedstawicieli władz poszczególnych powiatów w celu podsumowania dotychczasowej współpracy i ustalenia kierunków i obszarów działania w kolejnych latach. Poza Powiatem Bełchatowskim partnerami Kętrzyna są także Powiat Hrubieszowski, Soleczniki i Włodzimierz Wołyński na Litwie, Golbene z Łotwy, Prawdinsk i Kaliningrad z Federacji Rosyjskiej.

Tadeusz Mordasiewicz, Starosta Kętrzyński podziękował delegacjom za przyjęcie zaproszenia, jak też udział regionów w dotychczasowych wspólnych przedsięwzięciach. Do Szczepana Chrzęsta, Starosty Bełchatowskiego zwrócił się z serdecznymi słowami podziękowania za organizowanie od wielu lat - jeszcze przed oficjalnym podpisaniem umowy o współpracy - wyjazdów dzieci i młodzieży na kętrzyńskie festiwale ekologiczne. Podziękował także za zapraszanie Kętrzyna do Bełchatowa m.in. na Spotkania Sportowe Regionów Partnerskich. Starosta Szczepan Chrzęst pochwalił się w swoim wystąpieniu prężną współpracą z wieloma regionami w kraju, a także zza wschodniej granicy, i – w odróżnieniu od Kętrzyna – także zza Odry.

- Doświadczenia zebrane na tym polu mamy naprawdę bogate – powiedział Szczepan Chrzęst. - Najwięcej sił i środków angażujemy w wymianę młodzieży i wzajemne zdobywanie wiedzy o kulturze, historii czy przyrodzie w danych krajach. Cenne jest dla nas także partnerstwo z Kętrzynem. Możliwość podziwiania pięknych mazurskich krajobrazów, zwiedzania licznych zabytków architektury i śladów historii, jak np. hitlerowskich bunkrów w Gierłoży, to dla nas bezcenna lekcja, wyjątkowe doświadczenie i wspaniałe przeżycia.

 

Starosta przyznał, że poznawanie kultury, obyczajów, ale także problemów naszych wschodnich sąsiadów przy okazji goszczenia w Kętrzynie jest dla niego także cenną wartością. Zaproponował, by rozważyć pomysł spotkania wszystkich partnerów na ziemi bełchatowskiej.

- Już teraz przyjeżdżają do nas na wakacje dzieci z Ukrainy i Litwy. Nasza uwaga coraz częściej jest skierowana także w tamtą, wschodnią stronę. Takie wspólne rozmowy i integracja mogłyby dać szansę i początek nowym ideom – dodał starosta.

Liczną grupę bełchatowskiej delegacji stanowił zespół ludowy stworzony przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Kurówek – Kurów. Panie wystąpiły przed publicznością w Srokowie, gdzie odbył się IV Festiwal Kultury Ludowej (Srokowo jest jedną z gmin w powiecie kętrzyńskim). Zaśpiewały przy dźwiękach akordeonu kilka popularnych w naszym regionie ludowych pieśni. W nagrodę otrzymały gromkie owacje i puchar z rąk wójta gminy. W skład zespołu weszły: Natalia Sobala, Marta Michalska, Anna Bartosiak, Małgorzata Szczepańska, Marlena Stencel, Jolanta Bartosiak, Teresa Zdziechowska, Teresa Kacperska, Zdzisława Solecka, Czesława Bartczak, Grażyna Michalska, Lucyna Zamolska i Grzegorz Grzelak.

Powiat Bełchatowski przyjął także zaproszenie do udziału w wyborach Miss Regionów Partnerskich towarzyszących festiwalowi. Jest to nie lada wyzwanie, bowiem wymaga od pań umiejętności poruszania się i występowania przed szeroką publicznością, ale przede wszystkim wielkiej odwagi. Świadczy o tym choćby fakt, iż w tegorocznym konkursie odważyło się wystartować tylko sześć kandydatek i tylko z czterech regionów! Wśród nich dwie piękne, sympatyczne, pełne gracji  bełchatowianki – na co dzień pracujące w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie: Monika Gajek i Monika Rogaczewska. Kandydatki do tytułu  występowały w kilku kreacjach prezentując swoją urodę i wdzięk. Tytuł najpiękniejszej przyznano – i tu nie było zaskoczenia – kętrzyniance. Paniom Monikom za odwagę i godne reprezentowanie Powiatu Bełchatowskiego należą się gromkie brawa i gratulacje.

 

* * *

Zapraszamy do obejrzenia w Galeriach fotorelacji z tych wydarzeń:


IV Festiwal Kultury Ludowej


Wybory Miss Regionów Partnerskich

 


Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

← powrót