Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

W przypadku wypadku, czyli po co nam karty ICE?

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Co to jest Karta ICE? Nazwa – skrót pochodzi z języka angielskiego: in case of emergency, co tłumaczy się: w przypadku wypadku. Karta przypomina kartę bankomatową czy mały kalendarz, gdzie właściciel umieszcza swoje podstawowe dane osobowe oraz wskazuje osobę, którą należy powiadomić w razie konieczności. Akcja dotycząca uzywania kart ICE przez mieszkańców naszego powiatu jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa i Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

Co to jest Karta ICE? Nazwa – skrót pochodzi z języka angielskiego: in case of emergency, co tłumaczy się: w przypadku wypadku. Karta przypomina kartę bankomatową czy mały kalendarz, gdzie właściciel umieszcza swoje podstawowe dane osobowe oraz wskazuje osobę, którą należy powiadomić w razie konieczności.


- Kartę trzeba nosić przy sobie. Jest na niej też rubryka o ewentualnej zgodzie na pobranie narządów do przeszczepu w przypadku zgonu – mówi Anna Pudlak, prezes Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa w Bełchatowie. - Jest to bardzo ważna tematyka, z którą staramy się dotrzeć do jak najliczniejszego grona osób. Obecnie spotykamy się z młodzieżą licząc, że poprzez nią dotrzemy także do dorosłych i wzbudzimy ich zainteresowanie.

Idea spotkała się z aprobatą starostwa. Karty ICE można nieodpłatnie otrzymać w punkcie informacyjnym tego urzędu. Dla upowszechnienia tej możliwości starostowie Szczepan Chrzęst i Marek Jasiński oraz przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się z dziennikarzami przyznając jednocześnie, że sami takie karty już posiadają.

- Uważam, że ważne jest, byśmy nie tylko my nosili takie karty i wskazywali z kim ma kontaktować się ratownik. Poprośmy o to także naszych najbliższych. Jeśli im przydarzyłoby się coś złego, wtedy jako rodzina otrzymamy o tym informację, o szpitalu, stanie zdrowia itd. - apeluje starosta Sz. Chrzęst.
Z tematem wiąże się jeszcze jedna ważna sprawa. W telefonie komórkowym dobrze jest wpisać pod hasłem ICE numer do osoby do kontaktu.


- Posiadanie karty ICE lub wpisanie w listę kontaktów w „komórce” pozycji ICE z numerem do bliskiej osoby jest dużym ułatwieniem dla służb ratowniczych – mówi Rafał Wasilewski, ratownik medyczny z 15-letnim stażem. - Często się zdarza, że poszkodowane osoby nie mają przy sobie żadnych dokumentów, więc nie możemy ustalić nawet ich tożsamości. ICE pomaga też ustalić stan zdrowia ofiary, przebyte choroby i urazy, leki, które zażywa.

 

galeria

← powrót