Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

Wrócili zakochani w Bawarii

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Trzy języki do komunikacji, taniec i śpiew, sportowa rywalizacja i gotowanie, zwiedzanie i podziwianie, a na koniec łzy wzruszenia z powodu rozstania towarzyszyły uczniom, którzy pojechali do Bawarii w ramach wymiany młodzieży, organizowanej przez bełchatowskie starostwo i niemieckiego partnera – powiat Berchtesgaden. Dwudziestu naszych uczniów zamieszkało przez kilka majowych dni w niemieckich rodzinach. We wrześniu odwdzięczą się swoim bawarskim rówieśnikom gościną w polskich domach.
 
główne
Kolejna, już dziesiąta, grupa dwudziestu polskich uczniów wzięła udział w pierwszej w tym roku części projektu, jakim jest wymiana młodzieży z bawarską Szkołą Realną w Bad Reichenhall. Młodzież zamieszkała kilka dni u swoich rówieśników, mieszkańców partnerskiego powiatu Berchtesgaden. Szkoła, kierowana przez dyrektor Ruth Schliebs, wraz z niemieckimi rodzinami przyjęła gości bardzo serdecznie. W trakcie pobytu zorganizowała dla nich m.in. wspólne gotowanie obiadu w szkolnej kuchni, zawody sportowe i dyskotekę. Ciekawym doświadczeniem dla naszej młodzieży było poznanie specyfiki tej ponad 160-letniej placówki z bogatą historią i tradycjami, która mieści się w budynkach byłego klasztoru, a w swoim profilu kształcenia i wychowania uwzględnia chrześcijańskie wartości. Obecnie uczy się w niej 600 dzieci, także innych wyznań niż katolicyzm. Pierwotnie były to tylko dziewczęta, od 3 lat uczęszczają także chłopcy, ale w oddzielnych klasach. Nasza młodzież zwróciła uwagę na piękną i nowocześnie wyposażoną szkolną aulę, salę gimnastyczną czy pokój do medytacji i modlitwy. Do tej ostatniej uczniowie wchodzą bez butów, uczą się tutaj wyciszać, skupiać na swoim wnętrzu i dziękować za błogosławieństwa w życiu. Specyficzny charakter szkoły nie przeszkadza w rozwoju aktywności fizycznej podopiecznych. Dla gości zorganizowano zawody w tradycyjnych dyscyplinach, popularnych na bawarskich festynach. Było podnoszenie ciężkiego kufla, wyścigi w workach i – bardzo trudne - obroty wokół blatu stołu. W tej ostatniej dyscyplinie nasz uczeń, Miłosz Nowak, był bezkonkurencyjny. Z wynikiem 12 obrotów dwukrotnie pobił rekord szkoły.


Pewne zakątki powiatu Berchtesgaden słyną na całym świecie ze swej wyjątkowej urody. Należy do nich Jezioro Królewskie (Konigsee), położone w alpejskim Parku Narodowym Berchtesgadener Land. Rejs elektrycznym statkiem, mini-koncert trębacza w towarzystwie górskiego echa, spacer po leśnych ścieżkach z przewodnikiem złożyły się na wycieczkę do tego urokliwego, magicznego wręcz miejsca. Innym ciekawym przyrodniczo regionem były prawnie chronione torfowiska w Ainring, raj dla setek gatunków zwierząt i roślin. To jednocześnie teren muzeum po byłej kopalni torfu. Przewodnik wycieczki, Walter Soraruf, przygotował dla nas ciekawe opowiadania, a nawet zdrowotną kąpiel w borowinach. Wiele wrażeń dostarczyło zwiedzanie kopalni soli w Berchtesgaden. Młodzież zjechała wagonikami 150 m pod ziemię i spacerowała górniczymi korytarzami. Poznała tu technologię wydobywania, a właściwie wypłukiwania soli z głębin, a na koniec przy dźwiękach muzyki płynęła tratwą po podziemnym, słonym jeziorze, w którym odbijały się świetlne iluminacje. Spacerując po Bad Reichenhall z przewodnikiem Hermanem Kagererem uczniowie dowiedzieli się, jak pokłady soli w BGL, wydobywane już od końca XI wieku, wpłynęły na bogactwo miasteczka i całego regionu. Obecnie Bad Reichenhall jest popularnym uzdrowiskiem, w którym leczy się przede wszystkim choroby układu oddechowego.


Z górującego nad Bad Reichenhall wzgórza Predigstuhl uczniowie podziwiali panoramę alpejskich krajobrazów, rozlegającą się na kilkadziesiąt kilometrów. O wyjątkowości miejsca świadczyli także napotykani turyści, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Chin. Młodzież chętnie nawiązywała kontakty, zapraszała do wspólnych pamiątkowych fotografii. Należy dodać, że wjazd na tę górę najstarszą na świecie kolejką, był dla wielu sprawdzianem odwagi. Dwa czerwone wagoniki, liczące 90 lat, budziły u wielu obawy o bezpieczeństwo. Jak zachęcali Manfred Weissenberger i Helmut Ketschko, opiekunowie naszej grupy podczas tej wycieczki, warto pokonać lęk pamiętając, że konstrukcja kolejki nigdy nie odmówiła posłuszeństwa, jest bezawaryjna, co jest powodem dumy niemieckich właścicieli.


W bardzo bogatym programie pobytu znalazł się też austriacki Salzburg, perła kultury o znaczeniu światowym. Uczniowie mogli tu poznać nie tylko słynną uliczkę z domem narodzin Mozarta, czy salzburski teatr „od kuchni”. Zostali zaproszeni także do elektrowni wodnej na rzece Salzach, by poznać specyfikę produkcji energii elektrycznej.


Niemiecką kulturę, obyczaje, jedzenie uczniowie poznawali w domach swoich rówieśników. Rodziny przygotowały dla gości także oddzielny, jednodniowy program. Niektórzy wspólnie grillowali, inni spędzali czas w parku rozrywki, na ściance wspinaczkowej, wycieczce nad jezioro Chiemsee i do słynnego, podobnego do podparyskiego Wersalu, pałacu wybudowanego przez króla Ludwika II Wittelsbacha. Rodzinną atmosferę i wzajemną sympatię dało się zobaczyć i odczuć podczas wieczoru pożegnalnego, który zorganizowano w koszarach jednostki wojskowej Bundeswehry w Bad Reichenhall. Wspólny taniec „belgijki” był nie tylko źródłem zabawy i śmiechu. - Jest to dowód na to, że warto jednoczyć, warto burzyć podziały, warto pracować dla idei wspólnej Europy – powiedział Manfred Soraruf, przewodniczący stowarzyszenia Europa Union Okręg BGL, główny organizator pobytu polskich uczniów w powiecie Berchtesgaden.


Nie jest trudno zgadnąć, że po tylu wspaniałych przeżyciach przy pożegnaniu z rodzinami i uczniami niemieckimi pojawiły się – po obu stronach - serdeczne uściski i łzy. Obiecano sobie wzajemnie, że kontakty będą pielęgnowane. Wymieniono się numerami telefonów i adresów elektronicznych. Nasi uczniowie wracali do Bełchatowa lekko smutni, ale pełni motywacji do nauki języków obcych, pełni wiedzy o innych nacjach i regionach, pełni nadziei, że już wkrótce zobaczą się ponownie z niemieckimi przyjaciółmi.


Trzydniowa rewizyta gości z Bawarii planowana jest we wrześniu. Polscy uczniowie, którzy uczestniczyli w majowym wyjeździe i weszli do pierwszej części projektu, przyjmą do swoich domów niemieckiego rówieśnika. Warto zaznaczyć, że udział w projekcie jest dla uczniów bezpłatny. Koszty ponoszą samorządy powiatu bełchatowskiego i niemieckiego BGL. Uczniowie, którzy także chcieliby wziąć udział w tej wymianie, już mogą zgłaszać się do Zespołu ds. Promocji w bełchatowskim starostwie (44 635 86 95). Zapraszamy osoby, które od września 2018 roku będą uczniami klas pierwszych szkół średnich (licea, technika, szkoły branżowe I stopnia) administrowanych przez starostwo.

 
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót