Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 26 kwietnia 2024

WSPANIAŁY ŚWIAT ALP – PARK NARODOWY BERCHTESGADEN

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Podobnie jak w roku ubiegłym, 20-osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu zawitała do malowniczej alpejskiej krainy - Bawarii. Korzystając z gościnności rodzin niemieckich uczniowie spędzili u nich 5 dni, podczas których towarzyszyli im członkowie Unii Europa – organizacji, która od wielu lat wspiera współpracę obu Powiatów: Bełchatowskiego i Berchtesgadener Land.

Powiat Bełchatowski nie tylko podtrzymuje, ale również stale rozwija, rozpoczętą w roku 2007 współpracę międzyregionalną w ramach umowy partnerskiej z powiatem Berchtesgadener Land w Niemczech.


Podobnie jak w roku ubiegłym, 20-osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu  powiatu zawitała do malowniczej alpejskiej miejscowości w Bawarii. Korzystając z gościnności rodzin niemieckich uczniowie spędzili u nich 5 dni, podczas których towarzyszyli im członkowie Unii Europa – organizacji, która od wielu lat wspiera współpracę obu powiatów.

Młodzież miała okazję zapoznać się z florą i fauną regionu podczas wędrówki po Parku Narodowym Berchtesgaden, należącego do najstarszych terenów w Alpach objętych ochroną. Rzadkie gatunki roślin, świstaki, kozice i koziorożce mają tu swoją ostoję. Symbolem regionu jest Watzmann, druga co do wysokości góra w Niemczech (2713m n.p.m.). W programie wizyty znalazł się również wjazd na pokrytą jeszcze śniegiem górę Kehlstein (ponad 1800 m n.p.m.), gdzie w latach 1938/39 istniała herbaciarnia Hitlera. Budynek w formie schroniska górskiego – Kehlsteinhaus położony jest wśród wysokogórskich szczytów, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Region Berchtesgaden i Kraj Salzburski (Salzburger Land) oraz jedno z najczystszych jezior w Niemczech, z krystalicznie czystą wodą o jakości wody pitnej – Königsee.

Polscy uczniowie podziwiali także jezioro Chiemsee i jego największą wyspę - Herrenchiemsee z niezwykłym parkiem krajobrazowym, gdzie król Ludwik II Bawarski zbudował zamek na wzór pałacu w Wersalu. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili ponadto m.in. Salzburg, Centrum Dokumentacji Obersalzberg, Muzeum Kolei Lokwelt i Zakłady Starej Warzelni (Alte Saline) w Bad Reichenhall, gdzie można było zobaczyć jak dawniej pozyskiwano sól z solanki. Jednym z ostatnich punktów programu była wizyta w koszarach w Bad Reichenhall, w centrum szkoleniowym zwierząt jucznych, takich jak muły, wykorzystywanych do transportu towarów, np. na trudno dostępnych terenach górskich czy rejonach objętych wojną.

 

Należy wspomnieć również, że polscy uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach lekcyjnych w Żeńskiej Szkole Realnej w Bad Reichenhall. Niewątpliwie pobyt w  Berchtesgadener Land był dla nich nie tylko sprawdzianem znajomości języka niemieckiego czy geografii, ale także znakomitym sposobem na nawiązanie nowych, niemieckich znajomości, które – jak sobie obiecywano wzajemnie – będą pielęgnowane i kontynuowane.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii - kliknij tutaj.


Magdalena Lipińska - Wydział OŚRiL, zdjęcia Anna Rumik - Wydział PR Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

← powrót