Sobota 27 kwietnia 2024

Wyjątkowe kwalifikacje

Przylutować element elektroniczny wielkości główki od szpilki? To nic trudnego w nowoczesnej pracowni technika elektronika, która powstała w ramach projektu „Kosmiczna wiedza – kursy i szkolenia dla uczniów ZSP Nr 3 w Bełchatowie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Obywa się w niej obecnie szósta edycja zajęć praktycznych z zakresu zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych, realizowanych w ramach projektu.
główne

- Dzięki udziale w projekcie osiemdziesięciu naszych uczniów zdobędzie dodatkowe kwalifikacje IPC z zakresu zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych – mówi Piotr Mielczarek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie. - Celem szkolenia z zakresu umiejętności technicznych z obszaru elektroniki, automatyki, mechatroniki, robotyki i telekomunikacji jest praktyczne zapoznanie uczestników z nowoczesnymi metodami montażu i demontażu elementów PTH i SMD oraz napraw płyt drukowanych w oparciu o wytyczne międzynarodowego standardu IPC oraz standardów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Gdyby uczniowie chcieli na własną rękę ukończyć taki kurs, musieliby wydać wiele tysięcy złotych. Ponadto całe wyposażenie sali zostaje w naszej szkole i będzie służyć kolejnym rocznikom uczniów.

- Tego rodzaju lutowanie znacząco różni się od tradycyjnego lutowania, chodzi o jakość połączeń lutowanych, jak i miniaturyzację elementów – mówi Łukasz Borowski, z firmy realizującej szkolenie. - Po ukończonym kursie i zadanym egzaminie uczestnik otrzymuje międzynarodowy branżowy certyfikat IPC uznawany na całym świecie. Uczniowie zapoznają się z profesjonalnym sprzętem, jak i technologiami połączeń miniaturowych elementów, co jest wstępem do poznania technik lutowania elementów wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej.

Projekt pn. „Kosmiczna wiedza – kursy i szkolenia dla uczniów ZSP Nr 3 w Bełchatowie” kierowany jest łącznie do 192 uczniów Technikum Energetycznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Bełchatowie.

W ramach projektu uczniowie uczestniczą w następujących kursach i szkoleniach: - kurs spawania metodą MAG dla 48 uczniów (4 edycje)
- kurs kierowców operatorów wózków jezdniowych dla 24 uczniów (2 edycje)
- szkolenie z odnawialnych źródeł energii dla 30 uczniów ( 2 edycje)
- szkolenie z zakresu IPC dla 80 uczniów (8 edycji) z zakresu zaawansowanych metod lutowania i napraw pakietów elektronicznych
- 150 godzin staży zawodowych dla 192 uczestników.
W ramach projektu zostaną doposażone również 2 pracownie szkolne:
1) pracownia technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w stanowisko do badania pompy ciepła
2) pracownia technika elektronika, składająca się z 10 profesjonalnych stanowisk do nauki lutowania dla uczniów i stanowisko dla nauczyciela uzupełnione dodatkowo o kanałową stację lutująco-rozlutowującą służącą do montażu i demontażu elementów przeznaczonych do pracy w sferze EPA i Re-stację – zestaw montażu i demontażu BGA.
Koszt całkowity projektu: 1.805.628 zł, w tym 1.625.065 zł. dofinansowania. Okres realizacji projektu: styczeń 2017 r. – wrzesień 2018 r.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy