Piątek 26 kwietnia 2024

Zabawa i nauka, święta i ekologia

Świąteczne połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdzie to pierwsze to radość tworzenia, a drugie – edukacja, spełnił konkurs plastyczny EKO – MIKOŁAJ dla podopiecznych Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot w Bełchatowie. Uczestnicy przedsięwzięcia wykonywali ozdoby choinkowe z materiałów pochodzących z recyklingu. Ideą rywalizacji była zabawa i uświadomienie jego uczestnikom możliwości różnorodnego wykorzystania surowców wtórnych. Liczyła się także kreatywność, pomysłowość i estetyka wykonanych prac.

Konkurs został zorganizowany przy współpracy wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, które ufundowało nagrody młodym artystom. Jolanta Pawlikowska, naczelnik wydziału, podziękowała uczestnikom za trud włożony w wykonanie ozdób choinkowych podkreślając ideę edukacji ekologicznej towarzyszącej konkursowi.

Dyrekcji oraz młodzieży Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot w Bełchatowie tak bardzo spodobała się opisana inicjatywa, że zadeklarowali chęć kontynuowania współpracy w zakresie ekologii oraz edukacji ekologicznej w nowym roku.

*  *  *

20 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Domiechowicach odbyło się podsumowanie konkursu „Ekologiczna szopka bożonarodzeniowa". Celem konkursu była popularyzacja obrzędów i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem w korelacji z kształtowaniem postaw proekologicznych wśród uczniów oraz prezentowanie możliwości twórczych dzieci. Dla uczniów, którzy wykonali najciekawsze prace, Starostwo Powiatowe w Bełchatowie kupiło cenne nagrody.

- Dziękuję, że zaangażowaliście się w tę zabawę, która miała również zadanie uświadomić  młodym osobom znaczenie oszczędzania i ponownego wykorzystania naturalnych surowców  -  powiedziała Jolanta Pawlikowska, naczelnik WOŚRiL wręczając nagrody. - Przepięknie wykonane  wyłącznie z materiałów naturalnych, bez użycia tworzyw sztucznych, ozdoby świąteczne i szopki bożonarodzeniowe są dowodem talentu i proekologicznej świadomości.

WOŚRiL