Niedziela 17 grudnia 2017

Zaproś do domu ucznia z Bawarii

16 września przyjedzie do Bełchatowa grupa uczniów z bawarskiego powiatu Berchtesgaden. Goście zamieszkają w polskich rodzinach przez kilka dni. Uczniowie I i II klas szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez samorząd powiatu bełchatowskiego, którzy chcieliby zaprosić do siebie niemiecką koleżankę czy kolegę, mogą zgłaszać się do starostwa. Wiosną pojadą do Niemiec za darmo.
Zasady polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, organizowanej od 10 lat przez bełchatowskie starostwo, są bardzo proste. Zainteresowani uczniowie przyjmują na kilka dni w swoim domu ucznia niemieckiego, a następnie wyjeżdżają do niemieckiego landu, gdzie są goszczeni w rodzinach niemieckich i uczestniczą w programie edukacyjno-rekreacyjnym, nie ponosząc żadnych kosztów.

Od 16 do 20 września przebywać będzie w Bełchatowie dwudziestu uczniów ze Szkoły Realnej im. Marii Ward w Bad Reichenhall z powiatu Berchtesgaden, współpracującego z powiatem bełchatowskim. Młodzież w wieku 14-17 lat zamieszka u swoich polskich rówieśników, uczniów szkół ponadgimnazjalnych (kl. I i II). Rodziny, które chciałyby podjąć gościną młodego Bawarczyka mogą zgłaszać się do starostwa. W rewanżu za gościnę wiosną przyszłego roku polska grupa pojedzie do Niemiec.

- Wyjazdy te są bardzo atrakcyjne, bowiem uczniowie nie ponoszą kosztów, a mają szansę zobaczyć bajkowe, alpejskie krajobrazy naszego partnerskiego powiatu Berchtesgaden – mówi Monika Michel, Koordynator Zespołu ds. Promocji w starostwie. - Zachęcam uczniów i rodziców, by wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Poznawanie kultury zachodnich sąsiadów, szlifowanie języków obcych i poczucie motywacji do nauki czy międzyludzkie kontakty i przyjaźni rówieśników są bezcenną wartością.
Bliższe informacje nt. wymiany uczniów i przyjazdu Niemców  pod numerem tel. 44 635 86 95.

O udziale ucznia we wrześniowym etapie przedsięwzięcia decyduje kolejność zgłoszeń. W galerii artykułu zdjęcia z pobytu polskich uczniów w malowniczym Berchtesgadener Land. We wszystkich dotychczas zorganizowanych wymianach z BGL wzięło udział w sumie blisko dwieście młodych osób.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji