Sobota 27 kwietnia 2024

Zaproszenie do wojska

W powiecie bełchatowskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1998 roku, która potrwa ponad miesiąc. W tym roku stawi się przed nią blisko 700 osób, mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Zorganizowanie pracy komisji jest zadaniem starosty zleconym przez wojewodę.
1
Powiatowa Komisja Lekarska, w której skład wchodzą lekarz, pielęgniarka i sekretarz, pracuje w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie. Na potrzeby kwalifikacji pracują także osoby sprawdzające dokumenty i prowadzące dokumentację tego zadania. Ponadto obecny jest przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień z Sieradza. Nad sprawnym przebiegiem kwalifikacji czuwa Wydział Spraw Obywatelskich bełchatowskiego starostwa.

- Odkąd służba wojskowa nie jest obowiązkiem daje zauważyć się pewne zmiany w zachowaniu młodych mężczyzn, którzy spokojnie czekają na swoją kolej, nie ma nerwów, ani stresu – mówi Jan Wionczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, z ponad 20-letnim doświadczeniem w organizowaniu kwalifikacji wojskowej. - Większość osób nie łączy swojej przyszłości z wojskowością, jednak pewien odsetek jest na to zdecydowany. Podczas kwalifikacji kandydat na żołnierza uzyskuje niezbędne informacje bezpośrednio od pracownika WKU.

Łączna liczba osób podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w powiecie bełchatowskim to 698. Jako pierwsi wezwani zostali mieszkańcy Bełchatowa. Dzień 27 kwietnia przeznaczony jest dla kobiet, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych, a dzień 28 kwietnia jest dla osób powracających z badań specjalistycznych.

Harmonogram pracy komisji lekarskiej:
24.03-10.04 – Miasto Bełchatów
24.04 – Gmina Drużbice
10.04-12.04- Gmina Bełchatów
19.04-21.04 Miasto i Gmina Zelów
26.04 –Gmina Kluki
13.04-18.04 – Gmina Szczerców
18.04 Gmina Rusiec
21.04-26.04 Gmina Kleszczów

Jakie dokumenty na kwalifikację?
Zgłaszając się do kwalifikacji wojskowej w 2017 roku obowiązkowo należy ze sobą zabrać:
•    dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
•    dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
•    dokumentację medyczną, (jeżeli takowa istnieje)
•    aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
•    dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (m.in. świadectwo ukończenia szkoły, zawiadomienie ze szkoły o pobieraniu nauki).

Nie otrzymałeś wezwania?
Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej otrzymały stosowne wezwania z urzędów gmin lub miast w sprawie stawiennictwa do Powiatowej Komisji Lekarskiej z wyznaczonym miejscem, terminem oraz godziną. Co ważne, nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej osób do tego zobowiązanych, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują rozplakatowane obwieszczenia wojewody.

Nie możesz stawić się w wyznaczonym terminie?
Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.
K.Borowski, A.Zawodzińska