Sobota 27 kwietnia 2024

Zielona stolica powiatu

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie przekazało 130 tysięcy złotych bełchatowskiemu magistratowi na realizację zadania pod nazwą „Środowiskowy Eko- Raj”. Dzięki dotacji samorządu powiatowego powstał ogród i teren zielony przy Środowiskowym Domu Samopomocy na osiedlu Binków w Bełchatowie.

- Samorząd Powiatu Bełchatowskiego regularnie wspiera działania Urzędu Miasta w Bełchatowie poprzez dotacje na zadania proekologiczne – mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Dzięki temu Bełchatów zyskuje m.in. nowe tereny zieleni, które poprawiają estetykę miasta i tym samym cieszą jego mieszkańców.

W tym roku starostwo również przekaże Miastu Bełchatów dotacje na:

-  utworzenie zieleńca przy ulicy Tkackiej,
-  realizację IX etapu zagospodarowania doliny rzeki Rakówki,
-  rewitalizację terenu zieleni Patio,
-  wspomaganie w zakresie gospodarki odpadami
-  prowadzenie zbiórki, transport i odzysk odpadów ulegających biodegradacji.

W 2012 roku będzie to suma 441 tysięcy złotych. Starostwo w latach 2004-2011 przekazało miastu kwotę 3 728 000 złotych na zadania proekologiczne.

- Śmiało można powiedzieć, iż spośród wszystkich gmin powiatu bełchatowskiego Miasto Bełchatów otrzymuje każdego roku najwięcej pieniędzy na zadania proekologiczne – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa starostwa. - Dzięki naszemu wsparciu udało się m.in. zagospodarować aż siedem etapów doliny rzeki Rakówki, nasadzić drzewa i krzewy w osiedlach mieszkaniowych, zrewitalizować park przy muzeum, prowadzić zbiórkę, transport i odzysk odpadów ulegających biodegradacji na terenie miasta, selektywną zbiórkę odpadów segregowanych, wielkogabarytowych.

Dzięki dotacjom Powiatu Bełchatowskiego na terenie Bełchatowa wykonano następujące czynności: zasadzono 1433 drzewa, 17 850 sztuk krzewów, ustawiono 130 ławek i ponad 100 koszy na śmieci, stworzono ponad 20 000 metrów kwadratowych trawników, 6 350 m.kw. alejek spacerowych, 1 180 m. kw. kwietników, 2 243 m.kw. rabat kwiatowych.

Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie