Piątek 23 sierpnia 2019

Znów wyruszymy z Powstańcami 1863 r. w pamięci

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Żywą lekcją historii i hołdem dla walczących o niepodległość ojczyzny będzie XIX Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z 1863 r., który w najbliższą niedzielę, 10 lutego, będzie udziałem setek uczestników. Marsz, objęty honorowym patronatem starosty Doroty Pędziwiatr, podąży w dwóch kierunkach, tj. do Grocholic i Parzna.
zdjęcie
Nieprzerwanie od 2001 roku powiat bełchatowski jest miejscem odbywania się marszów w hołdzie dla Powstańców Styczniowych z 1863 roku, które upamiętniają bohaterów i wydarzenia sprzed 150 lat. Jak mówi Łukasz Kwiecień, Prezes Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „ERSKA”, główny organizator przedsięwzięcia, Marsz propaguje patriotyczne postawy, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, czci miejsca pamięci narodowej, ale jest także pomysłem na aktywne i pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Blisko dwudziestoletnia historia przedsięwzięcia pokazała, że jego uczestnikom nigdy nie były straszne kilkunastostopniowe mrozy, rzęsisty deszcz czy obfity śnieg. W każdym Marszu brało udział średnio około 250 osób.

Tegoroczną wyprawą jest zainteresowanych w chwili obecnej blisko 200 osób. Mimo, że termin zgłoszeń upłynął 5 lutego, jest możliwość dołączenia także w dniu Marszu, tj. w niedzielę, 10 lutego. Wpisowe wynosi 5 zł, które można wpłacić na miejscu. Uczestnicy podążą dwiema trasami, (1) do Grocholic i (2) do Parzna. Obie zakończą się w Kurnosie Drugim. Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, poczęstunek i postoje. Będą także patriotyczne elementy, jak składanie kwiatów w miejscach pamięci, wspominanie bohaterów, pamiątkowe odznaki. Starosta bełchatowski Dorota Pędziwiatr ufundowała wykonanie okolicznościowych przypinek i przekazała powiatowe suweniry dla uczestników wydarzenia.
Trasa nr 1 (Grocholice)
Godz. 9.00  - Zbiórka przy bełchatowskim UM. Sprawdzenie list uczestników, mianowanie dowódców partii powstańczych, odczytanie rozkazu.
Godz. 9.30 - Wymarsz w kierunku Grocholic. Złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców.
Godz. 10.00 - Msza św. w kościele w Grocholicach.
Godz. 11.00 - Ciepły posiłek dla uczestników.
Godz. 11.30 - Wymarsz kolumn marszowych do Olesnika.
Godz. 12.20 - Postój i poczęstunek (OSP).
Godz. 14.30 - Postój w Kurnosie Drugim (sala OSP). Naczelnik Marszu odczyta rozkaz organizacyjny nr 2 o zakończeniu. Wręczenie odznak XIX Marszu, podziękowań i nagród.
Godz. 15.30 - Zakończenie.
Trasa nr 2 (Parzno)
Godz. 8.00 - Zbiórka przy UM (ul. Mielczarskiego). Sprawdzenie list uczestników, mianowanie dowódców partii powstańczych, odczytanie rozkazu.
Godz. 8.30 - Odjazd autobusu do Parzna. W Parznie zbiórka przed wejściem do kościoła. Sprawdzenie list uczestników (spoza Bełchatowa), sprawy organizacyjne.
Godz. 9.00 - Msza św. Złożenie kwiatów w krypcie Wandy Malczewskiej. Naczelnik Marszu odczyta Manifest Rządu Narodowego z 1863 r.
Godz. 10.00 - Formowanie kolumny i wymarsz w kierunku Grobli.
Godz. 11.00-11.20 - Postój i ciepły posiłek (Grobla).
Godz. 12.20 - Postój w Kaszewicach. Złożenie kwiatów na grobie powstańców.
Godz. 14.00 - Kurnos Drugi (sala OSP) – odczytanie rozkazu organizacyjnego nr 2 o zakończeniu. Wręczenie odznak, podziękowań i nagród.
Godz. 16.30 - Zakończenie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Zdjecia: archiwum 
← powrót