Sobota 27 kwietnia 2024

Żołnierze Armii Krajowej w naszej pamięci

75. rocznicę powstania Armii Krajowej oraz rozstrzelania bełchatowskich żołnierzy AK uczczono 12 marca uroczystością na bełchatowskim cmentarzu. Samorząd powiatu reprezentował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
14
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy cmentarnej. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod obelisk żołnierzy AK, mieszczący się wśród mogił bełchatowskiej nekropolii. Krótką modlitwą, prezentacją rysu historycznego, wspominającego bohaterstwo i zasługi zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie złożeniem kwiatów oddano hołd walczącym o wolność Ojczyzny. Uczestnikami uroczystości byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, uczniowie i mieszkańcy. Organizatorami obchodów byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Bełchatowie.
Bełchatowscy żołnierze AK: Tadeusz Kowalczyk, Zygmunt Kulik, Jan Szelągowski, Jan Tyszke zostali zamordowani w marcu 1942 roku.