Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Uwaga! Zmiana przepisów dotyczących zbycia i nabycia pojazdów od 2024 roku

ZMIANA PRZEPISÓW OD 1 STYCZNIA 2024R.

Obowiązek zawiadomienia wydziału komunikacji dotyczy tylko zbycia pojazdu. Kara za brak zawiadomienia o zbyciu ma stałą wysokość 250 zł.
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:
nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej
Spadkobierca ma obowiązek wystąpić o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia
Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami muszą zarejestrować pojazd w terminie 90 dni.
Przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami obowiązanym do złożenia wniosku
o rejestrację pojazdu w terminie 90 dni nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł.
Jeśli nabywca pojazdu przekroczy termin jego rejestracji o 180 dni, wysokość kary wzrasta dwukrotnie - z 500 zł na 1000 zł / z 1000 zł do 2000 zł.