Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 16 maja 2024

"Habit i zbroja" dostępne za dychę

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
W kolejnej, kinowej odsłonie projektu „Kultura dostępna” zobaczymy w bełchatowskim Heliosie film pt. „Habit i zbroja”. Bilet kosztuje 10 zł, a seanse odbędą się 1 marca o godz. 13 i 18.
 
habit i zbroja1
„Kultura dostępna” to ministerialny projekt, w ramach którego korzystać można z oglądania filmów, wystaw czy wernisaży płacąc za bilety mniej, niż standardowo. Polskie filmy wyświetlane są w kinach Helios w czwartki. W marcowym repertuarze w Bełchatowie znajdują się: (1.03) „Habit i zbroja”, (8.03) „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, (15.03) „Botoks”, (22.03) „Najlepszy”, (29.03) „Reakcja łańcuchowa”.

 HABIT I ZBROJA

Co my wiemy o Krzyżakach? Zapewne mniej więcej tyle, ile zapamiętaliśmy z "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki, albo z filmu Aleksandra Forda, ewentualnie z lektury powieści Henryka Sienkiewicza. Wzmocniony scenami fabularnymi dokument Pawła Pitery "Habit i zbroja", przybliża dzieje zakonu. Krzyżacy wyłaniający się z filmu to zadziwiające połączenie sacrum i profanum. XIII-wieczna odyseja obejmująca Palestynę, ziemie pruskie, Rzeczpospolitą... - konglomerat religijności, żądzy władzy i obyczajowości. Krzyżacy byli przecież duchownymi, politykami i strategami, a także doktrynerami, wizjonerami i cynikami. Od strony faktograficznej (z Piterą współpracował popularny pedagog i komentator telewizyjny, Jan Wróbel), dzieje Krzyżaków zostały pokazane rzetelnie, chociaż być może nieco schematycznie i stereotypowo.

Narratorem po świecie Krzyżaków i krzyżackich intryg jest zaprzyjaźniony z Polską charakterystyczny aktor drugiego planu w Hollywood - Stacy Keach. Formalnie "Habit i zbroja" ucieka od formuły czystego dokumentu na rzecz kina inscenizowanego, z wykopiowaniami animowanymi, archiwaliami czy plenerowymi rekonstrukcjami historycznymi. "Habit i zbroję" trudno rozpatrywać w kategoriach sztuki filmowej, ale jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, to twórcom na pewno udało się wzbogacić naszą wiedzę o jednym z najbardziej tajemniczych zakonów działających na terenie Rzeczpospolitej.
Łukasz Maciejewski


 
← powrót