Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 15 maja 2024

Konserwacja rowów - milion złotych z budżetu Powiatu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Powiat corocznie finansuje zadania polegające na wykonaniu prac konserwacyjnych i modernizacyjnych obiektów i urządzeń służących gospodarce wodnej w pasach dróg powiatowych powiatu bełchatowskiego. Udrożnione i dobrze utrzymane rowy są ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody z korony drogi. Tylko w tym roku w budżecie zaplanowano na ten cel kwotę 1 mln zł.

Rowy to sztuczne koryta prowadzące wodę w sposób ciągły lub okresowy. Podtopienia powstają w przypadku, gdy właściciele gruntów po kolei nie konserwują urządzeń melioracyjnych. Właściciel nieruchomości, powinien sam zadbać o stan rowów na terenie własnej posesji. Stosownie do art. 77 ust. 1 Prawa wodnego gmina, jako właściciel gruntu, jest zobowiązana do bezpośredniego utrzymywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (w tym rowów). Brak stałej, systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz wszelkich urządzeń wodnych, m.in. przepustów prowadzi przy obfitych opadach deszczu do lokalnych podtopień i zalewania posesji.
    Powiat Bełchatowski przekazał kolejną dotację na działania proekologiczne, tym razem „zielone środki” w wysokości 4 tys. zł. powędrują w kierunku Zelowa na wykonanie rowów na terenie Gminy Zelów.
 Realizacja zadania polegała na konserwacji rowu przydrożnego na odcinku ok. 1 300 mb w drodze gminnej nr 101201E. Prace objęły pogłębienie rowu, udrożnienie i wydobycie namułu, ścięcie trawy, zakrzaczeń, samosiejek wiekiem nieprzekraczających 10 lat, rosnących w obrębie rowu (dna, skarpy oraz pobocza).
Efektem ekologicznym powyższego zadania, będzie odtworzenie systemu ochronnego, zabezpieczającego przed podtopieniami gospodarstw domowych i pól uprawnych w czasie silnych opadów atmosferycznych. Przeprowadzone działania pozwolą na właściwe zarządzanie wodami powierzchniowymi.
    Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej,
1) nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich;
2) nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.
    Informujemy również, że w myśl art. 155 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, niszczenie lub uszkadzanie urządzeń melioracyjnych jest wykroczeniem i podlega karze grzywny.
Warto więc podejmować działania i czynności, w celu doprowadzenia do właściwego stanu przepustów i rowów melioracyjnych zlokalizowanych na własnych nieruchomościach.
Powiat corocznie finansuje również zadania polegające na wykonaniu prac konserwacyjnych i modernizacyjnych obiektów i urządzeń służących gospodarce wodnej w pasach dróg powiatowych powiatu bełchatowskiego. Udrożnione i dobrze utrzymane rowy są ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody z korony drogi. Tylko w tym roku w budżecie zaplanowano na ten cel kwotę 1 mln zł.
Wsparcie finansowe powędruje także do spółek wodnych działających na terenie naszego powiatu (w Bełchatowie, w Drużbicach, w Szczercowie, w Zelowie). Do zadań w/w spółek należy wykonywanie, utrzymywanie oraz eksploatacja urządzeń służących do: zapewnienia wody dla ludności, ochrony wód przed zanieczyszczeniami, ochrony przed powodzią melioracji wodnych, wykorzystania wód do celów przeciwpożarowych, utrzymania wód. Powiat Bełchatowski planuje przekazać na ten cel 40 tys zł.

 


Magdalena Lipińska

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

← powrót