Środa 15 maja 2024

Likwidacja barier z pomocą powiatu

Samorząd Powiatu Bełchatowskiego otrzyma 160 000 zł z PFRON na dofinansowanie zakupu dwóch busów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Będą one służyc Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Bełchatowie i podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie.

Samorząd Powiatu Bełchatowskiego otrzyma 160 000 zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie dwóch zadań:

1. Likwidacja barier transportowych – zakup mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bełchatowie (80 000 zł),

2. Likwidacja barier transportowych poprzez zakup pojazdu służącego do przewozu osób niepełnosprawnych, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie – mikrobus 9-osobowy (80 000 zł).

Z możliwości dofinansowania zakupu samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych  dla Gminnego Zespołu Szkół w Bełchatowie zrezygnował Urząd Gminy Bełchatów, tłumacząc decyzję brakiem zabezpieczonych środków. Starostwo Powiatowe wystąpiło zatem o wsparcie dwóch ww. przedsięwzięć i zgłosiło je do programu pt.  „Wyrównywanie różnic między regionami II. Likwidacja barier transportowych”. Pozytywna odpowiedź PFRON ucieszyła i bezpośrednich beneficjentów, i gospodarza powiatu.

- Zakup busów do przewozu osób niepełnosprawnych z pewnością ułatwi realizację wielu zadań podejmowanych dla podopiecznych TPD, czy też ŚDS „Koniczynka” - mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Obszary, w których pomoc osobom niepełnosprawnym jest kluczowa, to nie tylko likwidowanie barier architektonicznych. Bariery transportowe też, niestety, istnieją. Mam tu na myśli brak specjalnych pojazdów przystosowanych do przewożenia  osób na wózkach inwalidzkich. Samorząd powiatu wspiera w miarę możliwości działania likwidujące wspomniane bariery. Cieszę się, że PFRON odpowiedział na nasz wniosek pozytywnie.

Po podpisaniu umowy między PFRON i władzami powiatu (28 sierpnia br.) pieniądze zostaną przekazane na konto samorządu powiatu, a następnie do beneficjentów. Zakupy samochodów mają pomóc osobom niepełnosprawnym w wyrównaniu ich szans w codziennym życiu, umożliwić sprawniejszy udział w rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej.

Agnieszka Zawodzińska

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu