Czwartek 16 maja 2024

Łódzkie na zdrowie, czyli co można zbadać za darmo

Mieszkańcy łódzkiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań, diagnozujących m.in. raka jelita grubego, raka piersi czy problemy z sercem. Niektóre placówki medyczne na terenie powiatu także uczestniczą w prozdrowotnych programach, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
prpgram prof glowne
Do niektórych badań mieszkańcy zostaną zaproszeni. Już pojawiły się automatyczne połączenia telefoniczne, w których przekazywane są informacje o prozdrowotnych programach dla mieszkańców naszego województwa. Możemy zgłaszać się sami, do niektórych potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego.

Wczesne wykrywanie nowotworu jelita grubego
Aż sześć placówek medycznych z terenu naszego powiatu uczestniczy w programie badań wykrywających nowotwór jelita grubego. Są to NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej w Wadlewie, NZOZ „Medyk” w Zelowie, NZOZ w Klukach, NZOZ Armed Przychodnia Lekarska w Ruścu, NZOZ Puls w Bełchatowie i MegaMed w Bełchatowie. Kto może skorzystać z badań? Są one dla osób w wieku 55-64 lata (na zaproszenie od realizatora programu), dla osób między 50. a 65. rokiem życia oraz dla młodszych (od 40. r. ż), jeśli mają one krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego. Badania są również adresowane do osób pochodzących z rodzin z zespołem Lyncha. Program oferuje badanie kolonoskopowe, koszt znieczulenia, zapewnienie dojazdu niezbędnego do realizacji usługi zdrowotnej, zapewnienie opieki nad osobą niesamodzielną, którą opiekuje się osoba objęta wsparciem w ramach projektu, w czasie korzystania ze wsparcia, działania informacyjno-edukacyjne oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej.
W załącznikach do artykułu znajduje się wykaz placówek wykonujących badania. Warto skontaktować się wcześniej i zapytać o konkretne wymagania kwalifikujące osobę do skorzystania z programu.

Rehabilitacja kardiologiczna
W tym programie mogą wziąć udział osoby w wieku aktywności zawodowej, w szczególności powyżej 50 roku życia, ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, po ostrym zespole wieńcowym, osoby z niewydolnością serca i po przebytych zabiegach kardiochirurgicznych, kwalifikujące się do rehabilitacji kardiologicznej w warunkach ambulatoryjnych.
Program oferuje bezpłatne konsultacje z lekarzem w zakresie rehabilitacji kardiologicznej, badania EKG, echokardiograficzne, próbę wysiłkową, badania laboratoryjne, sesje aktywności fizycznej, sesje psychoedukacyjne, konsultacje dietetyczne i konsultacje psychologiczne. Świadczenia realizowane są przez zespół specjalistów, ściśle współpracujących z lekarzem w skład zespołu wchodzą: pielęgniarka, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog. W ramach programu pacjenci mogą otrzymać również zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca świadczenia usługi zdrowotnej i z powrotem.

Wczesne wykrywanie nowotworu piersi
W Programie mogą wziąć udział kobiety w wieku od 50 do 69 lat Program oferuje badania mammograficzne, opieka nad osobą zależną podczas wykonywania badania, zwrot kosztów dojazdu na badanie. Placówką medyczną na terenie powiatu bełchatowskiego, wykonującą te badania, jest przychodnia MegaMed w Bełchatowie.

Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy
W Programie mogą wziąć udział kobiety w wieku od 25 do 69 lat. Program oferuje badania cytologiczne, opieka nad osobą zależną podczas wykonywania badania, zwrot kosztów dojazdu na badanie.
Wydział Spraw Obywatelskich, Zespół PR
Zródło foto: pixabay
profilaktyka-raka-piersi (pdf) 0.07mb (Pobrań: 165)
profilaktyka-rak-jelita-grubego (pdf) 0.09mb (Pobrań: 383)