Wtorek 07 maja 2024

Pechowa, trzynasta sesja

XIII sesja Rady Powiatu w Bełchatowie, zaplanowana na środę, 25 listopada, nie odbyła się. Powodem był brak osoby, która mogłaby obrady poprowadzić. Przewodniczący klubów radnych ustalili, że spotkają się na sesji nadzwyczajnej w poniedziałek, 30 listopada.

Niemożność przeprowadzenia XIII sesji Rady Powiatu w Bełchatowie wynikała z braku osób, których kompetencją jest poprowadzenie obrad, tj. członków prezydium rady. Szczepan Chrzest. dotychczasowy przewodniczący RP, zrezygnował ze swojej funkcji z dniem 24 listopada, wcześniej informując o tym Biuro Rady Powiatu. Dwaj wiceprzewodniczący, tj. Dorota Pędziwiatr i Dariusz Rogut, byli nieobecni. Przewodniczący poszczególnych klubów radnych zdecydowali, że obrady w trybie sesji nadzwyczajnej, odbędą się w poniedziałek, 30 listopada.

Wśród tematów zaplanowanych na trzynastą w obecnej kadencji samorządu terytorialnego sesję  znajdowało się rozpatrzenie uchwały o rezygnacji Szczepana Chrzęsta z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu w Bełchatowie, który złożył taki wniosek 18 listopada br. Przypomnijmy, że  wniosek o odwołanie Szczepana Chrzęsta ze stanowiska przewodniczącego, podpisany przez 12 radnych, został złożony  na październikowej sesji RP. Głosowanie nad uchwałą o przyjęciu rezygnacji nie jest tajne. Rozstrzyga ją zwykła większość głosów radnych obecnych na sesji. Wybór nowego przewodniczącego może nastąpić jeszcze na tym samym posiedzeniu. O funkcję przewodniczącego rady powiatu może ubiegać się nawet kilku kandydatów. Wygra ten, który otrzyma bezwzględną większość głosów.

Radni mieli także rozpatrzyć „Program współpracy powiatu bełchatowskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016”. Jest to dokument, który określa zasady i formy  współpracy samorządu z organizacjami, którym zostaną powierzone zadania publiczne, np. z zakresu kultury, sportu czy ochrony zdrowia i rehabilitacji społecznej. Na realizację zadań ujętych w programie przewiduje się 372 tysiące złotych, przy czym kwota na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej będzie określona dopiero po otrzymaniu informacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wysokości środków na rok 2016.

Na sesji miała być także poruszona sprawa udzielania i rozliczania dotacji ponadgimnazjalnym szkołom publicznym i niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych funkcjonującym na terenie Powiatu Bełchatowskiego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji.

Sesja nadzwyczajna odbędzie się 30 listopada  o godz. 13 w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Bełchatowie przy ul. Kościuszki 1.

Zespół ds. Promocji