Czwartek 16 maja 2024

Powiat Bełchatowski współfinansuje kolejny fragment kanalizacji w Gminie Bełchatów

Po raz kolejny Powiat Bełchatowski zabezpieczył 100 000 zł tytułem dotacji dla Gminy Bełchatów na realizację zadania pn. „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zawady – etap II”. Inwestycja objęła budowę kanalizacji sanitarnej, o łącznej długości ok. 219 mb.

Po raz kolejny Powiat Bełchatowski zabezpieczył 100 000 zł tytułem dotacji dla Gminy Bełchatów na realizację zadania pn. „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zawady – etap II”. Inwestycja objęła budowę kanalizacji sanitarnej, o łącznej długości ok. 219 mb z rur PVC Ø200 wraz z 14 odgałęzieniami PVC Ø160.

Wybudowana sieć kanalizacji umożliwi likwidację przydomowych, często nieszczelnych zbiorników bezodpływowych i nielegalnych odprowadzeń nieczystości do przydrożnych rowów, a  także pozwoli uporządkować gospodarkę wodno-ściekową w tym rejonie gminy. Działania spowodują zmniejszenie zanieczyszczenia gleb oraz wód gruntowych, a odprowadzanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni poprzez nową sieć kanalizacyjną zapewnią poprawę jakości wód powierzchniowych i podziemnych oraz poprawę jakości gleby.

Jak informuje Jolanta Pawlikowska Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Powiat Bełchatowski corocznie inwestuje w gospodarkę wodno-ściekową. Na przełomie lat 2004-2013 przekazał na ten cel:

1. Gminie Szczerców – blisko 1,7 mln zł,
  2. Gminie Zelów – blisko 1,4 mln zł,
  3. Gminie Bełchatów – blisko 1,3 mln zł,
  4. Gminie Drużbice - ponad 1 mln zł,
  5. Gminie Kluki – blisko 470 tys zł,
  6. Miastu Bełchatów – 50 tys zł,
  7. Gminie Rusiec – 49 tys zł,
  8. Gminie Kleszczów – blisko 31 tys zł.

Warto wspomnieć, że zgodnie z dyrektywą unijną, do końca 2015 r. wszystkie aglomeracje muszą zostać wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków, zapewniające oczyszczanie zgodne z obowiązującymi normami, oraz odpowiednie zagospodarowanie w środowisku osadów ściekowych. Traktat Akcesyjny przewiduje, iż przepisy prawne Unii Europejskiej w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych będą w Polsce w pełni obowiązywały od dnia 31 grudnia 2015 r. - mówi Szczepan Chrzęst-Starosta Bełchatowski. W negocjacjach przedakcesyjnych ustalono, że cały obszar Polski, ze względu na jego położenie w 99,7% w zlewisku Morza Bałtyckiego, uznano za „obszar wrażliwy” na eutrofizację spowodowaną zanieczyszczeniami ze ścieków komunalnych, co oznacza, że ścieki muszą zostać poddane bardziej rygorystycznemu oczyszczeniu w celu ograniczenia zrzutów związków azotu i fosforu oraz zanieczyszczeń biodegradowalnych do wód.

Magdalena Lipińska

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa