Czwartek 16 maja 2024

Praktycznie o walce z depresją

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Bełchatowie zorganizowała konferencję dotyczącą choroby cywilizacyjnej XX wieku, jak często nazywana jest depresja. Wykłady i zajęcia praktyczne pod wspólnym tytułem „Ratujmy radość” miały za zadanie uświadomić, przede wszystkim młodym ludziom, jak rozpoznać chorobę i jak jej zapobiegać.
glowne1
Termin konferencji, 23 lutego, nie był przypadkowy. To Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zaprosiła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, by przybliżyć jej tematykę tej choroby w sposób fachowy i rzetelny. Wykłady i zajęcia poprowadzili specjaliści z dziedziny psychiatrii i psychologii, a także trenerzy personalni. Młodzi ludzie mogli zadawać pytania, rozwiewać wątpliwości, obalać wciąż popularne stereotypy dotyczące depresji, a mówiące o tym, że np. depresja to nie choroba, że leki antydepresyjne uzależniają, a konsultacja z psychiatrą to oznaka słabości i powód do wstydu.
Wśród prelegentów wystąpili m.in. dr Paweł Kropiwnicki, specjalista psychiatra, Zbigniew Korzeń, Przewodniczący MKRPA, aktywny działacz ruchu AA, Katarzyna Kruszewska, specjalista terapii uzależnień oraz psychologowie: Beata Fornal – Buczek, Joanna Pierszała – Kacprzak, Magdalena Wieczorek – Pytlewska. Młodzieży przybliżono także aktywne formy spędzania czasu, których skutkiem jest poprawa nastroju, wyciszenie emocji, lepszy kontakt ze sobą. Jak joga może pomóc w walce z depresją, tłumaczyła dyplomowana instruktorka jogi Diana Ponimirska. Weronika Olczak, tancerka i instruktorka fitness, laureatka konkursu Kangoo Jumps 2017 w Madrycie, przekonywała, że zdrowy duch gości w zdrowym ciele i dlatego warto się ruszać, spacerować, tańczyć. Ważne, by robić to regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu i wybrać taką aktywność, która będzie sprawiała nam przede wszystkim przyjemność iradość.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji