Czwartek 16 maja 2024

Wielka gala po "wielkim sprzątaniu"

Tegoroczne podsumowanie konkursu "Moja gmina, miejscowość jest czysta" miało uroczysty charakter. Odbyło się w auli ZSP nr 3 w Bełchatowie z udziałem laureatów i gości. Organizatorem konkursu, jak też uroczystości finałowej, był Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. W trakcie trwania akcji zebrano 2 662 szt. 120 litrowych worków odpadów, co w przeliczeniu daje 21,34 Mg odpadów przekazanych na wysypisko.

Przypomnijmy, iż konkurs prowadzony był od 12 do 19 września 2011 r. Uczestnikami konkursu „Moja gmina, miejscowość jest czysta”- 2011 są szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łękawie, Bursa Szkolna w Bełchatowie, Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie - działające na terenie Powiatu Bełchatowskiego. Ogółem w konkursie swój udział zgłosiło 48 placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczych działających na terenie Powiatu Bełchatowskiego. W trakcie trwania tegorocznej akcji zebrano 2 662 szt. 120 litrowych worków odpadów, co w przeliczeniu daje 21,34 Mg odpadów przekazanych na wysypisko.

Zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu przyjęli m.in. Edward Olszewski - Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie, Szczepan Chrzęst - Starosta Bełchatowski, radni Damian Nowak i Leszek Chrzanowski, Sylwester Legiędź - wiceprezes zarządu w Spółce EKO-REGION, delegacja Nadleśnictwa Bełchatów oraz młodzież i nauczyciele. Naczelnik Wydziału OŚRiL Jolanta Pawlikowska podziękowała młodzieży i jej opiekunom za zaangażowanie w działania służące poprawie stanu naszego środowiska. Tomasz Głowacki, inspektor w Wydziale OŚRiL poprowadził galę, której główną część stanowiło wręczanie nagród.

Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski wyraził radość i uznanie dla młodych ludzi za ich aktywny udział w przedsięwzięciu "Sprzątania świata". Nagrody ufundowane przez samorząd Powiatu Bełchatowskiego wręczali starosta  i Edward Olszewski, Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie.

Nagrody w postaci mikroskopów ucieszyły zwłaszcza opiekunów.
-To połączenie przyjemnego z pożytecznym - powiedziała jedna z pań opiekunek.-Nagroda jest dla nas nobilitacją i motywacją zarazem, by w przyszłym roku osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Mikroskop nie stanie na półce jako tylko ładne trofeum, ale będzie nam służył jako pomoc naukowa.

Występy artystyczne o ekologicznej tematyce zwieńczyły uroczystość.

LISTA LAUREATÓW

GRUPA I
Szkoły Podstawowe i Gimnazja z terenu Miasta Bełchatowa, Samorządowy Zespół Szkól Ogólnokształcących nr 2, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych BSTO

I miejsce – SP Nr 5

I miejsce – SP w Osinach
II miejsce – SP w Lubcu

GRUPA VIII
Szkoły Podstawowe, Gimnazjum, Zespół Szkól Ogólnokształcących z terenu Miasta i Gminy Zelów
I miejsce – ZSO w Zelowie
I miejsce – SP w Wygiełzowie
II miejsce – SP w Kociszewie

GRUPA IX
Szkoły Ponadgimnazjalne Powiatu Bełchatowskiego
I miejsce – ZSP w Zelowie
II miejsce – ZSP Nr 3 w Bełchatowie

Grupa X
S.O.S.-W. w Bełchatowie. M. O. W. w Łękawie, Dom Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej, Bursa Szkolna w Bełchatowie, Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie

I miejsce – Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Parznie
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Woli Wiązowej
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Kurnosie

Nagrodami w „Konkursie zbiórki makulatury” były materiały dydaktyczne.

WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA, ROLNICTWA I LEŚNICTWA STAROSTWA POWIATOWEGO W BEŁCHATOWIE INFORMUJE, ŻE DZIĄKI FINANSOWEMU WSPARCIU WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI W WYSOKOŚCI 10.000,00 ZŁ ZOSTAŁY ZAKUPIONE MATERIAŁY EDUKACYJNE PRZYZNANE ZWYCIĄSKIM PLACÓWKOM OŚWIATOWO-WYCHOWAWCZYM JAKO NAGRODY W KONKURSIE ZBIÓRKI MAKULATURY PROWADZONYM W PLACÓWKACH OŚWIATOWO-WYCHOWAWCZYCH W ROKU SZKOLNYM 2010/2011.

************************************************************************************************************************************************

A.Zawodzińska, M. Luba
M.Nowakowska(zdjęcia)