Piątek 26 kwietnia 2024

Ekologiczny weekend

Weekend w Gminie Zelów upłynął pod znakiem promowania ekologii i edukacji ekologicznej. Pikniki na których propagowano zdrowy styl życia zorganizowały Ochotnicze Straże Pożarne w Zelowie i Bocianisze. W wydarzeniach powiat reprezentowała Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Justyna Cyran-Gaik.
główne
Edukacyjno-ekologiczny piknik "Przy drodze - przystanek OSP w Bocianisze" to wydarzenie, na które organizator pozyskał dotację ze starostwa w wysokości 1500 zł. Fundusze pochodzą z „zielonych środków”, a przeznaczono je na książki i gry o tematyce ekologicznej. Podczas pikniku promowano zdrową żywność przygotowaną z ekologicznych produktów otrzymanych od miejscowych rolników. Potrawy z warzyw i owoców przygotowali sami strażacy, a oprócz degustacji potraw uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych - rozwiązywaniu zagadek i rebusów ekologicznych. Każdy uczestnik konkursu wziął udział w loterii fantowej, która była nagrodą za udział w konkursie.
W Zelowie OSP zorganizował Piknik Ekologiczno-Strażacki na który pozyskał dotację ze starostwa w wysokości 2000 tys zł z przeznaczeniem na m.in. warsztaty ekologiczne i dmuchany zamek.
W czasie pikniku odbyły się prezentacje i konkursy o tematyce ekologiczno-pożarniczej, promocja zdrowej żywności na specjalnym stoisku i warsztaty ekologiczne dla uczestników pikniku. W trakcie imprezy zapewnione także szereg innych atrakcji - nie tylko dla najmłodszych - pokazy wozów strażackich, dymna komora, refleksomierz, sprawdzian celności strumienia wody ze strażackiej sikawki, zabawy wspólnie z grupą animatorów, malowanie twarzy oraz w ramach poczęstunku ekologiczny żurek.

OS/M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds. Promocji

Foto: A.Michel