Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Jabłoniowy sad powstaje nad Rakówką

2 tysiące drzewek, krzewów i sadzonek innych roślin, a wśród nich ławki, pergole i altanka  – tak przedstawia się teren w pobliżu os.Okrzei w Bełchatowie, gdzie powstanie jabłoniowy ogród. Z 317 tys. zł, które powiat przekaże w tym roku miastu na inwestycje ekologiczne, wsparcie na to zadanie wyniesie 220 tys. zł.
9
Na działania służące ochronie środowiska w gminach samorząd powiatu bełchatowskiego przekaże w tym roku w sumie ponad 820 tysięcy złotych. Ponad jedna trzecia tej kwoty trafi do bełchatowskiego magistratu na wsparcie kilku inwestycji.
- Tak zwane zielone pieniądze przekazujemy gminnym samorządom na wspieranie ich ekologicznych przedsięwzięć - mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Gminy oczywiście zabezpieczają w budżetach swoje pieniądze, ale bez pomocy powiatu trudno byłoby im zrealizować wszystkie potrzeby. Znaczna część naszych dotacji trafia co roku do Bełchatowa. Dzięki temu sukcesywnie poprawia się komfort życia mieszkańców i pięknieją okolice.

220 tysięcy złotych dotacji wesprze zadanie pt. „Ogrody użyteczne – jabłoniowy sad”. Na działkach należących do miasta przy ul. Okrzei w Bełchatowie zostaną nasadzone ponad 2 tysiące drzew, krzewów i innych roślin, zbudowana będzie instalacja nawodnieniowa, pojawią się elementy małej architektury, takich jak ławki, podpory, pergole oraz kosze. Ogród dołączy do ciągu terenów zielonych w obrębie rzeki Rakówki.

20 tysięcy złotych miasto otrzyma na odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, zawierających azbest. Odpady takie odbierane są na wniosek właściciela nieruchomości na terenie miasta. 77 tysięcy złotych powiat dołoży do kosztu kupienia agregatów prądotwórczych dla ujęcia wody w Myszakach. Nowe urządzenia mają zapewnić ciągłość dostaw wody dla Bełchatowa.

K.Borowski, A.Zawodzińska