Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Lekarz zachęca rodziców do szczepienia córek

- Rak szyjki macicy to nie jest pech czy zły los, ale choroba na własne życzenie – powiedziała dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z ICZMP w Łodzi podczas spotkania w Bełchatowie z rodzicami 16-latek. Lekarka zachęcała do profilaktyki, w tym szczepień przeciwko wirusowi HPV.
31
Kolejny, tym razem już ósmy rocznik szesnastolatek, mieszkanek powiatu bełchatowskiego może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołującego raka szyjki macicy.  Szczepienia funduje samorząd powiatu. Zainteresowani rodzice przed podjęciem decyzji wzięli udział w spotkaniu z dr nauk medycznych Anną Bartosińską-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przyszło blisko pięćdziesiąt osób, rodziców i córek. Dr Anna Bartosińska-Dyc wiele uwagi poświęciła profilaktyce choroby, na którą składa się regularne badanie cytologiczne, odpowiedzialne kontakty intymne (monogamia, stosowanie prezerwatyw) oraz szczepienia.

- W obliczu tych profilaktycznych możliwości, z których jednak Polki nie korzystają tak, jak powinny, można powiedzieć, że rak szyjki macicy pojawia się w pewnym sensie na własne życzenie, a nie jako pech czy zły los – mówiła pani dr A.Bartosińska-Dyc – Szczepionki nie są tanie, ale państwo otrzymujecie od powiatu takiego przedświątecznego „Mikołaja”. Moim zdaniem to bardzo dobra inwestycja samorządu, ważniejsza od nowych placów zabaw i chodników.

Rodzice pytali o przeciwwskazania do szczepień, jak też możliwe powikłania i skuteczność szczepionki dla ochrony dziewczynki przed nowotworem. Zdaniem pani doktor stosowane od 10 lat w blisko 130 krajach na świecie i w Polsce szczepienia są bezpieczne. Choć nie dają stuprocentowej gwarancji to znacząco zagrożenie zachorowania obniżają. Uspokoiła, że szczepionki nie zawierają wirusa, a jedynie cząstki go naśladujące, które skutecznie pobudzają organizm ludzki do produkcji przeciwciał.

Samorząd powiatu bełchatowskiego od 8 lat finansuje szczepienia szesnastolatek przeciwko wirusowi HPV. Skorzystało z nich już ponad 2500 dziewczynek. Teraz szansa dla kolejnych, dla których w budżecie powiatu zabezpieczono 190 tys. zł. Szczepienie przebiega w trzech etapach, jest poprzedzone wizyta u lekarza. Jeszcze w roku 2016 odbędzie się szczepienie pierwszą dawką, dwie kolejne zostaną podane danej dziewczynce w roku 2017 w odstępach kilkumiesięcznych. Zainteresowane osoby powinny zgłaszać się do przychodni Bełchatowskiego Centrum Medycznego.

Zespół ds. Promocji