Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 15 maja 2024

Nasze sposoby na polsko-niemiecką integrację

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Przez kilka dni przebywała w naszym powiecie młodzież z partnerskiego powiatu Berchtesgaden. Towarzyszyli jej opiekunowie z Maria - Ward - Realschule w Bad Reichenhall i Stowarzyszenia Europa Union. Uczniowie mieszkali w domach polskich rodzin.

W dniach 20-24 września przebywała w powiecie bełchatowskim dwudziestoosobowa grupa młodzieży z Berchtesgadener Land - powiatu partnerskiego na Bawarii. Towarzyszyli jej opiekunowie z Maria - Ward - Realschule w Bad Reichenhall i Stowarzyszenia Europa Union. Uczniowie mieszkali u polskich rodzin, tj. w domach uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez samorząd powiatu. Program pobytu zrealizowało Starostwo Powiatowe w Bełchatowie – Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu i współfinansował w znacznej części budżet powiatu. Całe przedsięwzięcie nosiło tytuł: „Inspiracje kulinarne, artystyczne i rekreacyjne sposobem na integrację – wymiana uczniów”.

- Po raz pierwszy w historii współpracy z niemieckim landem otrzymaliśmy na wymianę młodzieży także wsparcie finansowe od zewnętrznej organizacji o nazwie Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży – mówi Agnieszka First, naczelnik wydziału PR. - Warunkiem przyznania pomocy był odpowiednio zaplanowany pobyt w Polsce niemieckich uczniów, tj. uwzględniający codzienne zajęcia integracyjne z Polakami. Ważne dla wspomnianej organizacji było także posiadane doświadczenie na polu zagranicznej współpracy z udziałem młodzieży. Powiat Bełchatowski współpracuje aktywnie z BGL od ponad 10 lat. Z powodzeniem angażujemy w to przedsięwzięcie polskie rodziny i szkoły. Śmiało mogę powiedzieć, że partnerstwo powiatu z niemiecką krainą jest naszym wspólnym sukcesem.

 

Dla uczniów, zarówno z zagranicy, jak też naszych, bełchatowskich, przygotowano szereg atrakcji. Było wśród nich wiele wspólnych zajęć. Na jednych z nich młodzież w artystyczny sposób oddawała ideę wzajemnego partnerstwa  malując koszulki. Znalazły się na nich symbole narodowe, jak np. polskie i niemieckie barwy, słowo przyjaźń w obu językach, ale także kwiaty, serca, uśmiechnięte buźki. 

Podczas zajęć sportowych w Powiatowym Centrum Sportu rozegrano kilka konkurencji w rywalizacji generalnej Polska – Niemcy. Emocjonujące były nie tylko same zawody, ale już ustalanie reguł poszczególnych gier. Szala zwycięstwa przechylała się raz w jedną, raz w drugą stronę, aż duch przyjaźni i atmosfera zabawy udzieliły się wszystkim i nikt nie protestował wobec ogłoszenia o remisie.

Podczas spotkania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 obie grupy uczniów przygotowywały koktajle wg wcześniej ustalonych przepisów. Wspólna degustacja była również okazją, by w zaimprowizowanej szkolnej kawiarni porozmawiać i wymieniać poglądy, nie tylko na tematy kulinarne.

Integracyjne spotkanie polskich i niemieckich uczniów przy potrawach grillowych i z towarzyszeniem muzyki sprawiło wszystkim prawdziwą przyjemność oraz możliwość poznania wzajemnych gustów muzycznych. Jak się okazuje, te nie znają granic. Innymi słowy: piosenki z list przebojów rozgłośni polskich czy niemieckich są tymi samymi piosenkami. Młodzież zna je doskonale, podobnie tańczy i podobnie preferuje.


Ponadto nasi goście spacerowali po stolicy powiatu, zwiedzili muzeum „Giganty mocy”, bełchatowską kopalnię, Górę Kamieńsk. Na wycieczce w Łodzi zwiedzili łódzki oddział polskiej telewizji. Odpoczywali w basenach termalnych w Uniejowie. W fabryce bombek choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli w zajęciach ich zdobienia.

W kwietniu tego roku odbyła się w Warszawie konferencja, zorganizowana przez  Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, na której wymieniano się doświadczeniami zebranymi w ciągu 20 lat realizowania wyjazdów polskich uczniów  do Niemiec i niemieckich do Polski.

- Braliśmy udział w tej konferencji, i - co ciekawe, nasze spostrzeżenia zebrane przez 10 lat pokrywają się z tymi, których doświadczyli inni realizatorzy wymiany młodzieży – mówi Agnieszka First. - Młodzi ludzie, którzy do nas przyjeżdżają, wciąż jeszcze opierają swoje opinie o Polsce na stereotypach, nie zawsze nam przychylnych. Wyjeżdżają natomiast z zupełnie innym zdaniem o naszym kraju i jego mieszkańcach.  Jest to zasługa polskiej gościnności i serdeczności. Tą drogą pragnę podziękować polskim uczniom i ich rodzicom, którzy gościli pod swoim dachem ucznia niemieckiego.

Podziękowania uczniom, ich rodzinom oraz organizatorom przedsięwzięcia po stronie niemieckiej przekazali podczas kolacji grillowej starosta i członkowie prezydium Rady Powiatu. Goście zaś podziękowali za serdeczne przyjęcie i atrakcyjny program, jednocześnie deklarując chęć kontynuowania współpracy. Koszt organizacji całego wydarzenia wyniósł około 12 000 zł, w czym 5 000 zł to dofinansowanie z PNWM.


Agnieszka Zawodzińska

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

← powrót