Poniedziałek 13 maja 2024

100 procent integracji na półkoloniach

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Zelowie realizowało od 16 lipca do 14 sierpnia br. zadanie publiczne pn. „Pomoc dzieciom częściowo pozbawionym opieki rodziców. Półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie”. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie i Gmina Zelów wsparły ten projekt finansowo.

Zajęcia prowadzone były dla dzieci i młodzieży zdrowej i niepełnosprawnej przez 5 dni w tygodniu. Zasadniczym celem półkolonijnych spotkań była integracja środowisk osób zdrowych i niepełnosprawnych, ale udało się zrealizować także inne założenia, jak zapewnienie opieki  dzieciom, które w okresie wakacyjnym są jej pozbawione, zmniejszenie poczucia odrzucenia i osamotnienia, rozwój zainteresowań i pogłębianie wiadomości z dziedziny ekologii i ochrony środowiska.

- Pólkolonie organizujemy co roku od 10 lat – mówi Dariusz Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. - Naszą ideą i motywacją zarazem do podejmowania się tego przedsięwzięcia jest dążenie do wyrównywania szans edukacyjnych i społecznych naszych dzieci,   a także zapobieganie patologiom wśród najmłodszych.

Opiekunami tegorocznych pólkolonii były: Joanna Grzanka, Małgorzata Leszka, Anna Nowak, Katarzyna Nowak. W prowadzeniu zajęć pomagali też wolontariusze.

Półkolonie zostały podsumowane w dniu 14 sierpnia 2012 r. w siedzibie  SPON w Zelowie uroczystym spotkaniem wszystkich ich uczestników oraz zaproszonych gości. Zostało ono uświetnione występem Zespołu Teatralnego SPONKI, podczas którego z łezką wzruszenia w oku zebrani obserwowali integrację dzieci i młodzieży ze środowisk osób zdrowych i niepełnosprawnych.

Wydział PR