Sobota 27 kwietnia 2024

12 tysięcy sadzonek czeka na mieszkańców

1 października rusza kolejna akcja „Drzewko za makulaturę”, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, bełchatowskie nadleśnictwo i spółkę Eko-Region. Na mieszkańców, którzy przyniosą w tym dniu makulaturę, czeka prawie 12 tysięcy sadzonek drzew i krzewów

1 października rusza kolejna akcja „Drzewko za makulaturę”, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. Na mieszkańców czeka prawie 12 tysięcy sadzonek drzew i krzewów.

- Przez sześć edycji mieszkańcy naszego powiatu uczestniczący w akcji uratowali od wycięcia prawie trzy tysiące drzew, a w przydomowych ogródkach posadzili ponad osiemdziesiąt tysięcy sadzonek drzew i krzewów – podkreśla Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - To cenne, że mieszkańcy tak aktywnie zbierają makulaturę i oddają ją do ponownego przetworzenia. W sobotę od rana czekamy więc na Państwa przy głównym budynku starostwa, gdzie znów będziemy sadzonkami nagradzać za przyniesione kilogramy makulatury.

W dotychczasowych sześciu akcjach mieszkańcy powiatu oddali ponad 160 ton makulatury, z czego 32 tony przyniesiono w ubiegłym roku. Rekordzista zgromadził 330 kilogramów starych gazet i pudeł. Potrzebował do transportu lawety.

- Jako leśnicy cieszymy się, że akcja jest kontynuowana, bo jest to doskonała okazja do zbiórki makulatury, która dzięki temu dostaje tzw. „drugie życie” - mówi Jarosław Zając, nadleśniczy bełchatowskiego nadleśnictwa. - Nasz region z kolei zyskuje nowe nasadzenia, a jednocześnie podczas akcji promujemy lasy państwowe i nasze nadleśnictwo.

Kontynuowana od 2010 roku akcja pt. ,,Drzewko za makulaturę" jest jednym z przykładów działań, służących edukacji ekologicznej (właściwe gospodarowanie odpadami) i poprawie walorów krajobrazowych regionu (rozdawanie sadzonek drzew i krzewów). Liczba uczestników rośnie z roku na rok i jest już mierzona tysiącami osób, dziesiątkami ton odzyskanej makulatury i setkami uratowanych od wycięcia drzew.

- Siódmą już edycją naszej akcji dobitnie pokazujemy, że zasługujemy na miano powiatu ekologicznego – mówi Tomasz Głowacki, kierownik referatu ds. edukacji ekologicznej w starostwie – W tym roku rozdamy około dwunastu tysięcy różnego rodzaju sadzonek i mam nadzieję, że znów pobijemy rekord ilości zebranej makulatury. Szacuje się, że tona makulatury użyta do produkcji papieru ,,ratuje" od wycięcia aż 17 drzew, więc licząc dotychczasowe akcji, dzięki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego aż 2737 drzew zachowało życie.

Krzysztof Borowski
rzecznik prasowy