Sobota 27 kwietnia 2024

1,5 % podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Bełchatowskiego

Stawiacie Państwo na rozwój i pomoc społeczności lokalnej?
Jeżeli tak, możecie zrobić to pośrednio, poprzez wsparcie organizacji pożytku publicznego oddając im 1,5 % ze swojego podatku dochodowego.
Od 2023 roku OPP mogą ubiegać się już o 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych!
plakat OPP powiatu bełchatowskiego 1,5 proc

1,5% zastąpił "stary" 1%. To wynik nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie mającej zapobiec stratom, które może spowodować zmiana podatkowa z 2022 r.
Serdecznie zachęcamy do pomagania organizacjom, które aktywnie działają na rzecz mieszkańców Powiatu Bełchatowskiego. Możecie Państwo sami zdecydować, na jaki cel przekazane zostaną Wasze pieniądze i jakie działania będziecie chcieli wspierać. Liczy się każda złotówka, każdy grosz.
Wykaz organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Bełchatowskiego znajduje się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w zakładce „Organizacje pozarządowe”.
Powiat przystąpił w 2021 roku do projektu Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych wspierającego lokalne organizacje pozarządowe oraz samorządowe kampanie na rzecz rozliczania PIT w faktycznym miejscu zamieszkania – WSPIERAJ LOKALNIE, który umożliwia m.in. bezpłatne korzystanie przez mieszkańców ze specjalnie przygotowanej wersji aplikacji do rozliczeń PIT oraz wspieranie i promowanie lokalnych OPP. Udostępniony przez IWOP baner/przycisk umożliwiają podatnikom odwiedzającym stronę internetową samorządu bezpośrednie rozpoczęcie rozliczenia PIT w przeglądarce internetowej.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo na tradycyjny sposób rozliczania, pamiętajcie, że wybierając organizację, należy wpisać jej pełną nazwę w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego. Proszę pamiętać, aby oprócz nazwy organizacji wpisać numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ostatnią rzeczą jest wyliczenie sumy, którą przekazujemy. Kwota nie może przekraczać 1,5 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Pieniądze na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Po raz trzeci można też sprawdzić swoje zeznanie podatkowe przez specjalny portal Twój e-PIT Jeśli przed rokiem wpisywaliście już Państwo numer KRS danego podmiotu, to w obecnym zeznaniu będzie on automatycznie powtórzony.
Przypominamy też, że nie ma żadnej przeszkody, aby organizacja pożytku publicznego, oprócz 1,5%, mogła przyjmować także darowizny pieniężne i rzeczowe.
Zachęcamy do przekazania 1,5 % podatku dochodowego -
OPP z terenu Powiatu Bełchatowskiego czekają na Państwa wsparcie.
Wykaz OPP-Powiat Bełchatowski (pdf) 0.28mb (Pobrań: 57)