Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 11 maja 2024

Alternatywa dla szamb - przydomowe oczyszczalnie ścieków

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Powiat Bełchatowski przekazał tzw. „zielone pieniądze” dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Poziomka" w Bełchatowie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Powiat zabezpieczył na tę inwestycję kwotę do 12 tys. zł (co stanowi odpowiednio 60% wartości całego zadania).

 

Ważnym elementem mającym wpływ na czyste i zdrowe środowisko jest prawidłowa gospodarka wodno – ściekowa. Na terenach o zabudowie rozproszonej coraz częstszym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Są one alternatywą dla kosztownych w eksploatacji szamb. Przydomowe oczyszczalnie ścieków przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w ściekach, a tym samym do ochrony środowiska. Część ścieków oczyszczana jest do tego stopnia, że można je odprowadzać do gruntu lub pobliskich wód powierzchniowych bez zagrożenia skażeniem gleby i wód. Oczyszczalnię można wybudować po spełnieniu odpowiednich warunków prawnych wymienionych m.in. w ustawie z dnia 18 lipca 2001r. (tj. Dz.U. z 2012r., poz. 145 z późniejszymi zmianami) Prawo wodne oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006r. (Dz.U. z 2006r. Nr 137, poz. 984 z późniejszymi zmianami) w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

W tym roku Powiat Bełchatowski przekazał tzw. „zielone pieniądze” dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Poziomka" w Bełchatowie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Powiat zabezpieczył na tę inwestycję kwotę do 12 tys. zł (co stanowi odpowiednio 60% wartości całego zadania). Realizacja powyższego zadania spowoduje osiągnięcie planowanego efektu ekologicznego, w postaci przerwania procesu degradacji gruntu na skutek odprowadzania nieoczyszczonych ścieków socjalno-bytowych, co przełoży się na ochronę wód gruntowych.

 

Warto wiedzieć, iż  celu właściwego doboru sposobu oczyszczania ścieków niezbędne jest geologiczne badanie gruntu działki przeznaczonej pod inwestycję. Tylko odpowiednio dobrana i zaprojektowana przydomowa oczyszczalnia pozwala na prawidłowe oczyszczenie ścieków.


Monika Zaręba
WOŚRiL

← powrót