Niedziela 28 kwietnia 2024

Bawarczycy zachwyceni kopalnią

O wydobywaniu węgla w Bełchatowie i soli w Berchtesgaden, o podobieństwach i różnicach powiatów bełchatowskiego i partnerskiego landu w Bawarii rozmawiano podczas wizyty w Polsce delegacji z BGL. Goście spotkali się z dyrektorem bełchatowskiej kopalni oraz zwiedzili odkrywkę.

Jednym z punktów pobytu w Bełchatowie 26-osobowej delegacji z Berchtesgadener Land była wizyta w kopalni węgla brunatnego. Będący na jej czele starosta Georg Grabner, burmistrzowie Johann Eschlberger i Silvester Enzinger, Maria Enderle w roli tłumacza oraz Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, byli gośćmi Mariana Rainczuka, dyrektora przedsiębiorstwa.

Podczas spotkania  wymieniono informacje o potencjałach obu regionów. Jak zauważył starosta Waldemar Wyczachowski, kopalnia węgla brunatnego w Bełchatowie, jako ważne ogniwo w bezpieczeństwie energetycznym kraju, stanowi jednocześnie o znaczeniu Bełchatowa i powiatu. Z kolei Berchtesgadener Land zawdzięcza swój rozkwit produkcji soli. I właśnie dlatego starosta Georg Grabner przekazał gospodarzowi na pamiątkę spotkania znane w całych Niemczech solne specjały i wyroby. Delegacja zwiedziła następnie odkrywkę.

- Niewątpliwie funkcjonowanie kopalni, wykorzystywane technologie czy krajobrazy, będące efektem wydobywania węgla są atrakcyjne dla zwiedzających – mówi Marian Rainczuk,  dyrektor Oddziału PGE GiEK S.A. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. - Z gośćmi z Bawarii poznałem się podczas powiatowych dożynek. Zaprosiłem ich do kopalni z przekonaniem, że wizyta przyniesie wiele pozytywnych wrażeń i informacji.

Bawarczycy zobaczyli film o historii powstania bełchatowskiego „brunatnego złota”, prezentację o metodach wydobywania i transportowania węgla do elektrowni, podziwali kopalniane znaleziska w sali zakładowego muzuem i monumentalną zwałowarkę w wyrobisku wewnętrznym, poznali działania kopalni dla ochrony środowiska. Wizytę zakończył pobyt na Górze Kamieńsk.

Agnieszka Zawodzińska

Zespół ds. Promocji