Sobota 27 kwietnia 2024

Bezpieczna cyberprzestrzeń w urzędach

Ponad dwadzieścia osób, reprezentujących urzędy gmin oraz straż pożarną i policję, uczestniczyło w szkoleniu na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, które mogą być niebezpieczne dla sieci i systemów teleinformatycznych w urzędach i instytucjach. Przedsięwzięcie zorganizowało bełchatowskie starostwo.
glowne1
Szkolenie poprowadził Michał Brykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Prelegent zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna spowodowała wzrost aktywności w Internecie. Tą drogą zawierane są transakcje handlowe, załatwiane sprawy w banku czy w urzędach. Równolegle do tego zjawiska uaktywnili się także przestępcy. Obrazują to policyjne statystyki, odnotowujące wzrost liczby włamań na rachunki bankowe czy kradzieże z baz danych.

- Internet jest z pewnością dobrodziejstwem, co w czasie pandemii wydatnie się potwierdziło. Bez wychodzenia z domu możemy robić zakupy lub załatwić sprawę urzędową– mówi Marek Jasiński, członek Zarządu Powiatu w Bełchatowie. - Nieznajomość zagrożeń, jakie czyhają w cyberprzestrzeni, może skutkować poważnymi szkodami dla użytkowników Internetu. Warto znać zasady, mechanizmy i instrumenty, które mogą nas przed tym uchronić. Taki też jest cel tego spotkania.

Uczestnicy szkolenia poznali m.in. sposoby tworzenia bezpiecznego hasła do komputera i najczęstsze błędy z tym związane, przestępstwa wykorzystujące socjotechnikę, przykłady oszustw z fałszywymi sklepami internetowymi, zdalne pulpity (RDP – Remote Desktop Protocol), czyli technologie pozwalające na dostęp do komputera (np. biurowego) ze zdalnej lokalizacji, ransomware, czyli złośliwe oprogramowania, które uniemożliwiają dostęp do komputera, a hakerzy żądają uiszczenia okupu za jego odblokowanie. Szkolenie jest częścią corocznego planu, przygotowywanego przez starostwo, dotyczącego obronności i bezpieczeństwa na terenie powiatu. Jednym z jego punktów jest zorganizowanie wespół z KP Państwowej Straży Pożarnej ćwiczeń zgrywających służb ratowniczych, które odbywają się raz w roku na terenie wybranego, dużego zakładu przemysłowego.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji