Niedziela 28 kwietnia 2024

Bezpłatne badania dla panów czekają

Już 500 panów bierze udział w programie profilaktycznym raka prostaty, a są jeszcze wolne miejsca. Panowie badają krew, poddają się badaniu usg i spotykają z urologiem. W ubiegłym roku u pięciu osób wykryto nowotwór gruczołu krokowego.

Od maja powiat bełchatowski kontynuuje, rozpoczęty rok wcześniej, program profilaktyczny raka gruczołu krokowego. Do początku lipca zapisało się 500 osób, mężczyzn w wieku 50-75 lat. Komplet badań, tj. badania laboratoryjne krwi, USG i konsultację z urologiem już odbyło blisko 200 mężczyzn. Program finansuje samorząd powiatu bełchatowskiego.

- Radni Rady Powiatu przeznaczyli na to przedsięwzięcie 100 tysięcy złotych w tym roku – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Ubiegłoroczna edycja programu okazała się sukcesem, bo przebadało się aż 800 panów. U pięciu z nich wykryto chorobę, dzieki czemu mogli podjąć leczenie. Nam wszystkim zależy na zdrowiu i cieszę się, że samorząd ma w tym czynny udział.

Tegoroczne badania potrwają do połowy października. Program realizuje przychodnia MegaMed przy ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie. Program badania gruczołu krokowego uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i będzie realizowany jeszcze w roku 2017. Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Zajmuje on trzecią pozycję wśród umieralności (po raku płuc i raku żołądka), a czwartą wśród zachorowalności mężczyzn na nowotwory. Zachorowania na raka gruczołu krokowego stanowią 5,4% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce, a ich liczba zwiększa się.

Zapisy:
MegaMed, ul. Czapliniecka 93/95 w Bełchatowie
Rejestracja w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-20.00:
•telefonicznie 44 635 29 01 lub 44 635 29 02
•osobiście w Rejestracji