Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 24 lutego 2024

Bezpłatne badanie piersi dla mieszkanek naszego powiatu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat zostaną przeprowadzone na terenie naszego powiatu w dwóch dniach lutego. Mammobus odwiedzi Bełchatów w dniu 1 lutego, a 21 lutego – Zelów. Badania można wykonać niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Zapraszamy mieszkanki powiatu do skorzystania z tej możliwości.
mammograf gl
W ramach programu NFZ do bezpłatnych badań uprawnione są panie w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków:
  • nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  •  lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Szczególnie zachęcamy panie urodzone w 1973 roku, które po raz pierwszy w 2023 roku będą mogły wykonać mammografię w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Przypominamy też, że do końca 2023 roku po raz ostatni bez skierowania badanie będą mogły wykonać panie, które urodziły się w 1954 roku. Programem nie są objęte kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Mobilna pracownia mammograficzna, tzw. mammobus będzie stacjonować:
- w Bełchatowie1 lutego w godzinach od 10.00 do 16.00 przy markecie Kaufland, ul. św. Faustyny Kowalskiej 2;
- w Zelowie 21 lutego w godzinach od 14.00 do 16.00 przy Ośrodku Zdrowia, ul. S. Żeromskiego 21.

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 , 22 338 19 60 lub poprzez formularz http://www.mammo.pl/formularz . W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Zachęcamy do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie. Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancji powrotu do zdrowia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Więcej informacji na temat mammografii i Programu Profilaktyki Raka Piersi na stronie www.mammo.pl .

 
← powrót