Sobota 27 kwietnia 2024

Cenna krew

Łącznie około 60 litrów krwi udało się zebrać we wszystkich dziewięciu edycjach akcji zbiórki krwi „Samorządowcy oddają krew”, którą organizuje starostwo wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Dziś do akcji zgłosiło się 13 osób, lekarz do oddania krwi zakwalifikował 8 osób.

- Krew jest najcenniejszą rzeczą jaką człowiek może przekazać drugiemu człowiekowi – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Cieszę się, że akcja współorganizowana przez starostwo przynosi tak wymierne efekty. Krew oddają oczywiście nie tylko pracownicy urzędu, ale co ważne, także przypadkowi przechodnie i oczywiście honorowi krwiodawcy.

Dziś przy budynku bełchatowskiego starostwa stacjonował „krwiobus”, gdzie można było oddać krew.

Jeśli ktoś nie zdążył na dzisiejszą akcję krwiodawstwa, a chciałby pomóc osobom chorym, w tym tygodniu może zarejestrować się jako potencjalny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych. Centrum Kształcenia Praktycznego od 03 do 07 października prowadzi akcję rejestracji osób, które chcą być dawcami komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie od niespokrewnionego dawcy. Rejestracja polega na spisaniu danych osobowych i pobraniu wymazu z jamy ustnej. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, dlatego im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

W dniach 03-07 października na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego osoby chętne będą mogły się zarejestrować w bazie fundacji DKMS. W akcji udział mogą wziąć osoby między 18 a 55 rokiem życia.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy