Sobota 27 kwietnia 2024

Cieplej w OSP Kociszew

Powody do zadowolenia mają strażacy z OSP w Kociszewie podziwiając docieplony budynek strażnicy. Termomodernizacja budynku strażnicy została dofinansowana ze środków z budżetu Powiatu Bełchatowskiego na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w kwocie 20 tys zł.

Z analizy audytu energetycznego wynikało, że niezbędne jest docieplenie przegród zewnętrznych (strop pod nieogrzewanym poddaszem oraz ściany zewnętrzne), które nie spełniały wymagań dotyczących maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła. Dopiero po uwzględnieniu zalecanych usprawnień można spodziewać się planowanego efektu ekologicznego, jak i oszczędności w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w okresie grzewczym. Ponadto zauważalny będzie spadek zużycia surowców energetycznych potrzebnych do  wytworzenia energii cieplnej, przez co redukcji ulegnie ilość zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego powstających w czasie eksploatacji źródła ciepła.

- Choć na widoczne efekty przyjdzie nam chwilę poczekać, z pewnością będą one zauważalne w trakcie zimy, kiedy sezon grzewczy wejdzie w kulminacyjny moment – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.  - Wtedy to strażacy ochotnicy odczują „na własnej skórze” różnice pomiędzy stanem budynku sprzed termomodernizacji, a stanem po dociepleniu.

Termomodernizacja obejmowała:

1. docieplenie ścian budynku metodą mokrą, na powierzchni ok. 440 m2 wraz z malowaniem elewacji zewnętrznej po wykonaniu docieplenia,

2. docieplenie stropu ostatniej kondygnacji pod nieogrzewanym poddaszem, na powierzchni ok. 180 m2.

Wydział OŚRiL