Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 27 kwietnia 2024

CKP kuźnią fachowców od 20 lat

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Jubileusz 20-lecia działalności obchodzi w tym roku Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. Placówka powstała w miejscu warsztatów szkolnych i od początku swojego istnienia miała na celu kształcenie i doskonalenie wiedzy praktycznej uczniów szkół zawodowych oraz technikum. Współcześnie CKP kojarzony jest z kształceniem praktycznym zawodowym, kursami kształtującymi nowe umiejętności, egzaminami zawodowymi, świadczonymi usługami w zakresie obróbki mechanicznej i plastycznej, stale unowocześnianym parkiem maszynowym i technologicznym oraz czynnym udziałem w społecznych akcjach. W ciągu 20 lat Centrum Kształcenia Praktycznego wykształciło ponad 8500 uczniów.
glowne
A od czego wszystko się zaczęło?
W roku 1996 na wniosek Barbary Rudnickiej, ówczesnej dyrektor Zespołu Szkół Górniczo – Energetycznych, Łódzki Kurator Oświaty powołał Centrum Kształcenia Praktycznego. Jego faktyczna działalność dydaktyczna rozpoczęła się w 1997 r. w miejscu wcześniejszych warsztatów szkolnych. Zatrudnionych było wówczas 54 pracowników, w tym 37 nauczycieli. W początkowym okresie działalności kształcono uczniów w branży elektrycznej, elektronicznej i mechanicznej. W późniejszym okresie dochodziły inne branże zawodowe. Przez cały ten czas CKP dążyło do poszerzenia swojej oferty edukacyjnej, jak również rozwijania zaplecza dydaktycznego.

- W 2003 roku dołączyliśmy kolejną branżę. Była to „budowlanka”, która okazała się strzałem w dziesiątkę - mówi Andrzej Jędrzejczyk, Dyrektor CKP. - Chcąc się dalej rozwijać utworzyliśmy również pracownię energii odnawialnych, automatyki i robotyki, elektroniki oraz instalatorstwa sanitarnego, a od nowego roku szkolnego pracownię mechaniki pojazdów samochodowych.

Zajęcia w placówce odbywają uczniowie z ZSP nr 3, jak też młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie, co zmobilizowało kadrę pedagogiczną do poszerzenia swoich umiejętności. Aktualnie pięciu nauczycieli posiada uprawnienia z zakresu oligofrenopedagogiki.


Od 2005 do 2017 roku, w związku z reformą oświaty, CKP posiadało akredytacje do przeprowadzania egzaminów zawodowych potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Były to zawody elektryczne, mechaniczne, budowlane oraz instalatorstwo sanitarne. Z uwagi na położenie, wyposażenie i zaplecze techniczne przeprowadzono tu egzaminy dla ponad 1500 absolwentów z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Obecnie CKP może egzaminować w kilkunastu kwalifikacjach zawodowych: 3 elektrycznych, 3 mechanicznych, 4 budowlanych, 2 instalatorskich oraz odnawialnych źródeł energii.

Ciekawostką jest w pełni wyposażona pracownia kowalstwa, jedyna na skalę nie tylko województwa, ale także całego kraju, gdzie wyrabiać można elementy galanterii metalowej z zakresu kowalstwa artystycznego. Jedną z inicjatyw CKP była akcja „Ratujmy ginące zawody”. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie poznawali tajniki tej starej sztuki rzemieślniczej.

Nowoczesność rzede wszystkim
Centrum wciąż inwestuje w nowoczesny sprzęt. W ostatnim czasie zakupiono między innymi obrabiarkę CNC, drukarkę 3D oraz wózek widłowy. Pracownie budowlane i ich wyposażenie pozwalają na wykonywanie wszelkich robót budowlanych, również tych na wysokości, dzięki profesjonalnemu, mobilnemu rusztowaniu oraz sprzętowi kontrolno-pomiarowemu: poziomice, dalmierze i niwelator. Na sali odnawialnych źródeł energii znajdują się dwie instalacje energetyki odnawialnej: pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej, instalacja solarna z płaskim cieczowym kolektorem słonecznym, profesjonalny klimatyzator. Również instalatorzy sanitarni mogą pochwalić się elektryczną sprężyną do udrożniania kanalizacji, zamrażarką do rur, gwintownicami, zgrzewarkami do instalacji zgrzewanych. Ostatni nabytek to sprzęt do obrabiania rur miedzianych: expander i wyoblak ręczny firmy Rothenberger.

- Poprzez atrakcyjne, ciekawe, nowoczesne zajęcia zachęcamy uczniów do poszerzania wiedzy. Unowocześniamy stanowiska technodydaktyczne, kupujemy sprzęt, który pomaga zdobyć umiejętności wymagane przez pracodawców - mówi dyrektor Andrzej Jędrzejczyk.

Nowy sprzęt wykorzystywany jest również do prowadzenia kursów, które CKP posiada w swojej ofercie szkoleniowej. Sa to m.in. kursy na operatora wózka widłowego, kursy spawania gazowego oraz spawania elektrycznego we wszystkich metodach organizowane w oparciu o wytyczne Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Kursy spawalnicze prowadzone są w nowoczesnych pracowniach, zgodnych w wymogami UE i cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród osób indywidualnych, jak też firm kierujących swoich pracowników na przeszkolenie.

Nauka  zawodu i ludzkich postaw
Nie tylko edukacja zawodowa jest misją CKP w Bełchatowie. Kształtowanie postaw społecznych, uwrażliwianie na potrzeby innych jest tutaj realizowane poprzez udział w akcjach charytatywnych. Jedną z pierwszych inicjatyw było utworzenie CBR-ów, czyli „cekapowskich brygad remontowych” pomagających osobom niepełnosprawnym i w trudnej sytuacji życiowej w zakresie prac remontowo-budowlanych. Uczniowie pod okiem nauczycieli pomagają w różnorakich pracach na terenie Bełchatowa i okolic. Dzięki temu poznają swój zawód nie tylko w warunkach „laboratoryjnych”. Pracowali już na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dla placówek powiatowych (np. II LO, ZSP nr 3, SOSW), dla firm współpracujących, np. KBM Bełchatów, dla działkowiczów (rozbudowa świetlicy), jak też dla Powiatowej Komendy Policji w Bełchatowie. Centrum podjęło się także organizacji popularnej zbiórki zakrętek. Na swoim koncie ma już dwie takie akcje pod hasłem „Zakręcona pomoc". CKP bierze również udział w „Komórkomanii”. To akcja na rzecz chorych na białaczkę, która polega na tworzeniu bazy potencjalnych dawców szpiku. Centrum rozpoczęło akcję w obecnym roku szkolnym i prowadzić ją będzie cyklicznie. Podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia w bazie Fundacji DKMS w CKP zarejestrowały się 52 osoby.

 
← powrót